Tento autonomní elektrický tahač dokáže odvézt až 16 tun dřeva. Jeho design je nepřehlédnutelný

Prototyp elektrického nákladního vozu z dílen švédského startupu
Loading...
 Auto-Moto 
14. července 2018 12:04 / Internet
  0   0
Švédský startup Einride, který se zabývá vývojem autonomních elektrických náklaďáků a tahačů, představil svůj další prototyp. Nákladní vůz s názvem T-log má díky absenci klasické kabiny doslova nepřehlédnutelný design. Prototyp má velmi pokročilé schopnosti při průchodu těžkým terénem a je určen pouze pro vyvážení stromů z těžebních oblastí.

Švédský startup Einride představil během čtvrtka ve Velké Británii na festivalu Goodwood další prototyp svého nákladního elektrického vozu s názvem T/log, který je silnější než nedávno představený T-pod. Robustní vozidlo je navrženo speciálně pro převoz až 16 tun stromů a je schopné zdolat velice těžký terén.

Zajímavé na vozidlech společnosti Einride je to, že jsou zcela autonomní a vlastně ani nemají místo pro lidskou posádku. Úzká kabina je vybavena pouze technologiemi a řídícím systémem. Vozidlo se při průchodu terénem spoléhá na řadu senzorů, kamer a dalších komponent.

Společnost používá software pro autonomní řízení Nvidia úrovně 4, což znamená že v určitých oblastech může být provozováno bez zásahu řidiče. Vozidla mohou být také ovládána na dálku pomocí operačního střediska, které může být vzdáleno i stovky kilometrů. 

Malá kabina umožňuje mít větší kapacitu pro náklad a přepravu stromů. 16kWh baterie T-logu umožňuje necelých 200 kilometrů jízdy. Do prodeje by se měl tento pozoruhodný vůz dostat koncem roku 2020.

Většina odborníků se právem domnívá, že prvním odvětvím, které bude mít autonomní řízení, bude odvětví dopravy. Nedávná studie zjistila, že automatizované nákladní automobily by mohly do roku 2030 ve Spojených státech a v Evropě snížit poptávku po řidičích o 70 %. V důsledku toho by se 4,4 milionu ze 6,4 milionu profesionálních řidičů na obou kontinentech mohlo stát nepotřebnými. Dále čtěte: (Chcete revoluční náklaďák Tesla? Cena rezervace je vysoká).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci vyrobili z vody kov. A podíl na tom mají i čeští odborníci

Dům a zahrada

Pokud se chcete se zbavit nadobro komárů na své zahradě, pořiďte si vážku. Stačí jen vysázet ty...

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Zavřít reklamu