Na světě je první čtyřmístné létající auto

 Auto-Moto 
13. ledna 2020 08:39 / Mirka Malá
  7
📷
2 fotografie v galerii
První létající auto bylo oficiálně představeno na veletrhu Uber Technologies
Na světě je první létající koncepční vozidlo. Jeho výrobce tvrdí, že jednoho dne si jej telefonem zavoláte třeba jako taxi. Čtyřmístné létající auto, nazývané S-A1, má čtyři vrtule a vypadá jako letadlo zkřížené s obrovským dronem.

Elektrické vozidlo vzlétá a přistává svisle, letí rychlostí až 289 kilometrů v hodině a jeho maximální letová hladina je asi 500 metrů nad zemí a může podnikat výlety až do vzdálenosti šedesáti kilometrů.

Létat se možná bude už za pět let

Podle nejnovějších informací se budou prototypy nového létajícího auta testovat minimálně do roku 2023.

Nedávno představený model ale není zdaleka jediný, i když se jako první zúčastnil prestižního veletrhu CES. Před časem spojily síly jedna německá automobilka a výrobce cestovních letadel a na obrázcích ukázaly jeden ze svých prototypů.

Podle jejich studie se trh městské letecké mobility otevře po roce 2025. Studie rovněž ukazuje, že řešení městské letecké mobility zajistí rychlejší a efektivnější přepravu cestujících než současné tradiční prostředky pozemní dopravy, a to za nižších nákladů a s vyšší mírou flexibility. Pokud by to byla pravda, tak od létajících aut nejsme vůbec daleko.

Létající automobil je sice blízkou budoucností, ve skutečnosti se o ně konstruktéři pokoušejí už desítky let. První létající auto představil René Tampier už v roce 1921, ale zůstal pouze u prototypu.

Moulton B. Taylor rovněž chtěl vyrobit letadlo schopné jízdy po běžné silnici. Krátce po  druhé světové válce založil Taylor firmu na vývoj a případnou výrobu létajícího auta. Nazval ji jednoduše Aerocar a jeho stroj si první let vyzkoušel už koncem roku 1949. Dále čtěte: Nová baterie by mohla nabít elektromobil již za deset minut.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Nejlepší ekologické triky v kuchyni zvládaly naše babičky, dnes je používají i mladí kuchaři. Udělejte...

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít