V Číně budou létat bezpilotní drony jako taxi

 Technologie 
09. ledna 2020 07:52 / Blanka Štiková
  28   0
📷
7 fotografií v galerii
Její maxidron Ehang 184 je vůbec prvním taxi dronem  Twitter
Technologie jdou s dobou stále více dopředu. Čína má spoustu věcí, které zatím jinde nejsou. A nyní to vypadá, že bude jako první země na světě přepravovat lidi za pomoci bezpilotních dronů, a to dokonce na pravidelných linkách.

Budou drony sloužit jako taxi budoucnosti? Jak vlastně bude taxi dron vypadat, kde bude létat a co dalšího se o něm ví?

Kde se vzalo létající taxi

S myšlenkou bezpilotního taxi přišla Čína. Její maxidron Ehang 184 je vůbec prvním taxi dronem neboli prvním dronem pro dopravu osob. V roce 2016 byl Ehang 184 představen na veletrhu spotřební elektroniky v Las Vegas. Nyní má za sebou Ehang kolem 2000 zkušebních letů za různých povětrnostních podmínek v Číně i mimo ni, proběhly už také zkoušky s lidskou posádkou.

Čína není jediná země testující bezpilotní drony, ty se testují také v několika jiných zemích, jako třeba v Dubaji. Autonomní drony zkoušeli už i výrobci letadel Airbus či Boeing, čínský program je však přesto mnohem pokročilejší než jinde.

Jak bude přeprava vypadat

Jak bude doprava dronem fungovat? Vše bude snadné, taxi dron si člověk přivolá pomocí speciální mobilní aplikace. Když dron přiletí, pasažér nastoupí a sám si na displeji s mapou navolí cíl cesty. Zbytek zařídí autonomní systém využívající GPS a pozemní řídící středisko. Ale kdo tedy bude řídit?

Letoun bude ovládán palubním počítačem, který bude ze země řízen dálkovým systémem, programátorem nebo přímo pilotem. Pasažér bude tedy pouze cestujícím, nikoli pilotem. Cestující se tak bude moct naplno kochat výhledem nebo bude moct průběh letu sledovat na displeji, dále bude mít možnost brouzdání na internetu a nebude chybět ani klimatizace.

Kolik poletí a kolik unese

Jak rychle taxi dron poletí? Bude moci dosáhnout rychlosti kolem 100 km/hod. A jak vysoko se poletí? Průměrná letová výška bude okolo 150 metrů a běžná trasa nejspíše nebude delší než 16 kilometrů. A kolik pasažérů dron unese? Standardní verze Ehang 184 bude mít nosnost 120 kg, to znamená, že bude moct převézt jen jednoho člověka s malým zavazadlem. Vyvíjí se ale také varianta pro 2 osoby. Dron má 16 vrtulí, 16 motorů a účinný systém napájení, díky tomu by prý měl být bezpečnější než klasická letadla.

Kde budou létat?

A kde budou taxi drony využívány? Jihočínské město Kuang-čou plánuje hned tři pravidelné linky mezi velkými čínskými městy, které by mohly fungovat už během roku 2020, informoval o tom zpravodajský server CNBC. Bezpilotní drony ale již testují také v Dubaji.

Výhody a nevýhody

Bude budoucí svět vypadat právě tak, že budou vzduchem poletovat létající taxíky? V mnohých oblastech by to možná dost pomohlo. Samozřejmě je ale nutné vyřešit spoustu otázek jako přistávací dráhy či letový provoz. Další věcí je samozřejmě bezpečnost, a to především do té doby, než se drony plně zaběhnou. Největší nebezpečí asi představují nechráněné vrtule, které by při startu a přistávání mohli ohrozit lidi v okolí.

Výhodou taxi dronů je bezesporu pohodlná přeprava bez dopravních zácp a objížděk, navíc v něm bude mít pasažér naprosté soukromí a pohodlí. Díky většímu počtu vrtulí a motorů je dron bezpečný. A pak je tu šifrovaná komunikace mezi strojem a řídícím střediskem, která by měla odstranit riziko zneužití stroje.

Budoucnost

Taxi drony budou jistě novodobou vymožeností, rizika přepravy se teprve ještě ukážou časem. Zbytek světa si každopádně na tuto novinku ještě nějakou chvíli počká. Odhaduje se, že v USA nebude nic podobného dříve než za tři roky a v Evropě ještě o něco později. Dále čtěte: Čína již brzy spustí plošné sledování všech občanů. Kdo přijde o sociální body, nebude moci téměř nic.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Detoxikační náplasti na nohy mohou vyvolat alergickou reakci. Neexistuje navíc důkaz, proč by měly fungovat

Tech

Rozbitý ruský špionážní satelit spadl na americké území

Zavřít reklamu