Nová ruská zbraň letí sedmadvacetkrát rychleji než zvuk

 Vojenství 
30. prosince 2019 11:54 / Mirka Malá
  34
📷
2 fotografie v galerii
Jaderné zbraně už létají rychleji než zvuk Depositphotos
Před několika dny byla vyzkoušena nová ruská mezikontinentální zbraň, která dokáže letět 27krát rychleji než zvuk. Zřejmě jsme tak svědky nového začátku zbrojních závodů.

Putin popsal nadzvukovou zbraň Avangard jako technologický průlom srovnatelný se sovětským vypuštěním prvního satelitu z roku 1957. Nová ruská zbraň a podobný systém vyvíjený Čínou znepokojily Spojené státy, které tak začaly přemýšlet o obranných strategiích.

Nosičem Avangardu je mezikontinentální balistická raketa, ale na rozdíl od běžné raketové hlavice, která letí předvídatelnou trasou, tato za letu provádí ostré manévry v atmosféře, takže je mnohem těžší ji zaregistrovat a zneškodnit.

Podle ruské armády je Avangard schopen létat 27krát rychleji, než je rychlost zvuku a samozřejmě nese jadernou hlavici.

Putin prohlásil, že Rusko musí kromě Avangardu vyvinout i další perspektivní zbraňové systémy, protože americké snahy vyvinout protiraketový obranný systém by podle něj mohly narušit vojenskou rovnováhu obou velmocí.

Putin zdůraznil, že Rusko je nyní jedinou zemí vyzbrojenou hypersonickými zbraněmi. Poznamenal, že Rusko poprvé vede závod ve vývoji zcela nové třídy zbraní, na rozdíl od minulosti, kdy dohánělo USA.

V prosinci 2018 byl Avangard vypuštěn z raketové základny Dombarovskiy na jihu Uralu a úspěšně zasáhl cvičný cíl na střelnici Kura na Kamčatce vzdálené 6 000 kilometrů.

Rusko má také nějakou dobu další hypersonickou zbraň Kinzhal, kterou nese stíhací letoun MiG-31. Raketa letí desetkrát rychleji než rychlost zvuku, má dosah více než 2 000 kilometrů a může nést jadernou nebo konvenční hlavici. Armáda uvedla, že je schopna zasáhnout jak pozemní cíle, tak námořní lodě.

Navíc Čína také testovala svou vlastní nadzvukovou zbraň, o které se předpokládá, že je schopna letět nejméně pětkrát rychleji než zvuk.

Amerika má v úmyslu realizovat vesmírný armádní program, v rámci kterého by do vesmíru umístila senzory, aby rychleji odhalily nepřátelské rakety, zejména hypersonické zbraně. Vláda je rovněž nakloněna myšlence mít ve vesmíru interceptory, díky kterým by USA mohly zasáhnout nepřátelské rakety během prvních minut letu, kdy jejich pomocné motory ještě hoří. Dále čtěte: Američané dostali do výzbroje novou ničivou zbraň. Je určena k likvidaci lodí na obrovskou vzdálenost.

Témata: Rusko, rakety, zbraně
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Steven Tyler z Aerosmith je doma z léčebny. Drogová historie 74letého rockera je velmi dlouhá

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu