Střely Harpoon se vracejí. Americké ponorky ponesou znovu protilodní rakety

Střely Harpoon se vracejí na americké ponorky
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Vojenství 
17. února 2021 19:17 / U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Kelsey J. Hockenberger
  0   0
Americké námořnictvo po 25leté pauza znovu láduje své ponorky protilodními raketami Harpoon.

Přitom námořnictvo před desítkami let stáhlo rakety z frontové služby poté, co na moři prakticky nemělo rivala. Ale nyní je situace jiná, zejména díky tomu, jak mohutně posiluje čínské námořnictvo. A tak je čas vrátit rakety na paluby ponorek. Tato střela totiž disponuje čtvrt tunou výbušniny a trup nepřátelské lodi zasáhne ze vzdálenosti více než 160 kilometrů.

Střely Harpoon budou i na starších ponorkách

Zdá se, že americké námořnictvo to bere velmi vážně a střelami Harpoon hodlá vybavit všechny svoje ponorky, včetně těch starších třídy Los Angeles. Pak budou pravděpodobně následovat novější útočné ponorky třídy Seawolf a Virginie.

Střela ze sedmdesátých let útočí dvěma způsoby

Raketa AGM-84 Harpoon, představená v 70. letech, byla první specializovanou protilodní raketou námořnictva. Vystřelena může být jak z armádních lodí, tak ponorek. Harpoon používá k dosažení letu raketový posilovač a letí nad hladinou, aby nemohla být  detekována nepřátelskou radarovou obranou.

Jakmile raketa najde svůj cíl, má možnost provést dva druhy manévru. Buď těsně před cílem vystoupá strmě vzhůru a pak se na cíl vrhne střemhlav z výšky, nebo jednoduše narazí do trupu nepřátelské lodi. Tam teprve vybouchne náboj rakety a cíl prakticky rozdrtí zevnitř.

Po konci studené války ovšem střely ležely ladem v armádních skladech a přestaly se používat jak na ponorkách, tak dokonce i na běžných armádních lodích. Přitom Harpoon je zvlášť při vystřelení z ponorek velice efektivní střelou.

Ponorky ji totiž na velmi velkou vzdálenost mohou vypouštět z klasických torpédových komor. Jakmile je raketa nad hladinou, pokračuje ve své misi klasickým způsobem. Navíc novější verze rakety Harpoon obsahují GPS pro navigaci a datový odkaz pro zasílání aktualizací zaměřování cíle za letu. Dále čtěte: Japonská ponorka se kuriózně srazila s nákladní lodí.

Mirka Malá | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Archeologové odkryli masový hrob křižáků. Mohl je pomoci pohřbít i sám Ludvík IX

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu