Dánsko buduje umělý ostrov jako centrum čisté energie

 Technologie 
08. února 2021 12:54 / Mirka Malá
  0
📷
3 fotografie v galerii
Umělý ostrov bude v provozu už za 12 let Danish Ministry of Climate, Energy, and Utilities
Dánsko schválilo plán na vybudování umělého ostrova vzdáleného 80 kilometrů od pobřeží v Severním moři, který bude fungovat jako centrum čisté energie, jež bude vyrábět a skladovat větrnou energii.

Ostrov, který má velikost 18 fotbalových hřišť, bude propojen s dánskými pobřežními větrnými turbínami, které budou dodávat energii 3 milionům domácností a také budou vyrábět zelený vodík pro použití v lodní dopravě, letectví a průmyslu.

Umělý energetický ostrov nebude jediný

Projekt v hodnotě 34 miliard dolarů bude mít počáteční kapacitu 3 GW, ale až bude zcela dokončen, jeho kapacita naroste na 10 GW. V provozu by ostrov měl být v roce 2033. Zařízení bude vybaveno vysokými mořskými stěnami ze tří stran a dokem pro servisní plavidla. Dánsko navíc už probírá plány na vybudování dalšího umělého ostrova čisté energie v Baltském moři.

"Je to opravdu skvělý okamžik pro Dánsko a pro globální ekologický přechod," uvedl dánský ministr energetiky Dan Jorgensen. "Ostrov významně přispěje k realizaci obrovského potenciálu evropské větrné energie na moři,“ uvedl.

Konec ropy

Schválení výstavby umělého ostrova přichází jen několik měsíců poté, co Dánsko oznámilo, že zastaví své hledání ropy a zemního plynu v Severním moři. A je součástí právně závazného cíle země snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 70 procent.

Dánsko navíc nehodlá pouze nehledat nové zdroje ropy a plynu, ale dokonce ukončí těžbu ropy nejpozději v roce 2050. Přitom tato severská země v současné době provozuje celkem 55 plošin na těžbu plynu a ropy.

Se svými energetickými ostrovy má Dánsko naopak velké plány. I když ostrov v Severním moři bude nejdražší stavbou, jakou kdy tato země realizovala, hodlá stavět další a v budoucnu plánuje dokonce energií z ostrovů zásobovat i okolní země.

V Dánsku by se tak mohly inspirovat další evropské přímořské státy, které by nekonečné mořské energie mohly využít podobným způsobem. Dále čtěte: Největší obnovitelný zdroj energie na světě bude mít rozlohu Singapuru.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu