Nefunkční externí disk nevyhazujte. Poradíme, jak na jeho opravu

 PC a Mobily 
03. února 2021 09:53 / Petr Vlach
  3
📷
4 fotografie v galerii
Podívejte se nefunkčnímu disku na zoubek Pixabay
Určitě jste také zažili situaci, kdy vám do křemíkového nebe zamířil externí disk. Pokud jste jej v takové chvíli vyhodili, udělali jste velkou chybu. Máme další informace.

Při poruše disku přijdete o data i o peníze za samotný disk. Ať máte klasický plotnový disk nebo moderní SSD, vždy má tato součást určitou životnost. V následujícím textu si ale ukážeme, že vyhazovat poškozený disk nedává dobrý smysl.

Kde je problém?

Všechny externí disky se skládají ze dvou hlavních částí. Jednou částí je klasický disk. A je jedno, jestli máte v ruce menší 2,5palcové disky nebo větší 3,5palcové. Uvnitř je prostě stejná krabička, která patří v případě 3,5palcových disků do stolního počítače a v případě 2,5palcových do notebooku. Vedle disku je zde pak elektronika, která komunikuje přes USB sběrnici s počítačem. Důležité ovšem je, že jen výjimečně dojde k poškození obou částí naráz. Buď přestane fungovat disk, nebo elektronika. To je velmi důležité, protože pokud vyhodíte nefunkční externí disk, vyhodili jste patrně některou jeho funkční část, což je škoda.

Nefunkční elektronika

Jestliže přestaly fungovat elektronické obvody, které obsluhují převod z USB rozhraní na rozhraní SATA, které má na sobě pevný disk a zůstal tedy disk funkční, je to skvělá zpráva. Jednak máte disk do počítače či notebooku, ale hlavně – máte data, která na něm byla uložená. Ať už jde o bitcoiny či rodinné fotografie. Za obojí budete jistě rádi. Nebudeme se zde tvářit, že nefunkční elektroniku opravíme. Možná by to někdo dokázal, ale bohatě stačí, že jsme zachránili pevný disk i s jeho obsahem.

Nefunkční disk

Když vám ovšem externí disk přestane fungovat kvůli chybě disku samotného, ještě také není vše ztraceno. Jednak existují firmy, které se zabývají obnovou dat, takže disk s cenným obsahem můžete takové firmě svěřit. Zaplatíte sice dost peněz, ale za záchranu důležitých dat to stojí. Obnova dat z elektronicky poškozených disků vás bude stát od 1000 do 5000 Kč, z mechanicky poškozených od 2000 – 12000 Kč. U SSD disků je situace poněkud složitější, ale i tam můžete zkusit štěstí. Máte ale ještě pouzdro na disk s funkční elektronikou, takže si můžete koupit nový disk příslušných rozměrů a vesele pokračovat ve využívání externího disku.

Jak na opravu

Jediné, co budete muset v obou případech udělat, je rozebrat pouzdro s externím diskem. Některá pouzdra jsou slepená, jiná zacvaknutá, a ještě jiná sešroubovaná. Šroubky jsou výhodou, ale obvykle narazíte spíš na pouzdra zacvaknutá dohromady. Jde o to dostat do štěrbiny vhodný předmět a plastové zámečky uvolnit. Máte-li funkční disk, můžete jej přeměnit na externí pomocí pouzdra s elektronikou, které koupíte za pár set korun v obchodě. Jestli vám zůstala funkční elektronika, objednejte si do ní nový disk. Vyhozením nic neřešíte, jen přicházíte o peníze. Podobně nesmyslné je vyhazování nefunkčních akumulátorů do notebooků, o kterém jsme psali dříve v článku zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...