Největší obnovitelný zdroj energie na světě bude mít rozlohu Singapuru

 Technologie 
26. prosince 2020 09:42 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Indie bude mít hned několik největších solárních parků světa Pixabay
Indický premiér Narendra Modi v úterý položil základy pro to, co bude největším parkem obnovitelné energie na světě, který má vyrábět obrovských 30 gigawattů elektřiny.

Rozsáhlý projekt v západním státě Gudžarát se rozkládá na ploše 72 600 hektarů a bude mít tedy velikost metropole Singapur. Megapark bude obsahovat solární panely, jednotky pro skladování solární energie a větrné mlýny.

Megapark bude největší na světě

"Hybridní park s obnovitelnými zdroji energie bude největší na světě a bude generovat 30 000 megawatt energie,“ uvedl Modi při slavnostním otevření energetického parku a sousedního odsolovacího závodu.

"Energetická a vodohospodářská bezpečnost je v 21. století životně důležitá,“ řekl Modi. "Dva hlavní projekty parku pro obnovitelné zdroje energie a odsolovací zařízení, které byly dnes slavnostně otevřeny, jsou kroky k jejich dosažení.“

Energetický projekt bude představovat velkou část ambiciózního cíle Indie generovat do roku 2022 175 GW v obnovitelné energii a do roku 2030 až 450 GW. Sedmdesátiletý Modi uvedl, že také pomůže druhé nejlidnatější zemi světa snížit emise oxidu uhličitého až o 50 milionů tun ročně. Odsolovací zařízení navíc bude schopno zpracovat 100 milionů litrů vody denně pro 800 000 lidí žijících ve vyprahlé oblasti hraničící s Pákistánem.

Indie má už několik obrovských solárních megaparků

Indie dlouhodobě patří mezi země, které se mohou chlubit těmi největšími solárními parky na světě. Respektive dokonce jí patří současné prvenství, a to díky megaparku Bhadla Solar Park, který se rozkládá na ploše 57 čtverečních kilometrů a byl otevřen v letošním roce.

Na druhém místě je zatím čínský megapark Huanghe Hydropower Golmud Solar Park, který v průměru vyrábí 317 gigawatt energie. Třetí místo patří opět Indii a megaparku Pavagada Solar Park. Ten byl na ploše 53 čtverečních kilometrů otevřen v loňském roce.

A to není zdaleka všechno. Indie je doslova protkaná obrovskými solárními parky a v první desítce největších solárních parků světa má ještě další dva, přesněji Kurnool Ultra Mega Solar Park a NP Kunta. Dalších pět indických solárních parků ještě navíc figuruje v další dvacítce největších světových solárních elektráren. Dále čtěte: Bateriová farma Elona Muska je naprostým triumfem.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

George Clooney prozradil, proč odmítl kšeft za 35 milionů dolarů za jeden den práce

Styl

Tyto kosmetické nápady z TikToku byste zkoušet neměly. Mohly by poškodit vaši pleť

Tech

Američané se pustili do výroby nových jaderných bomb

Zavřít reklamu