Nález uvnitř jaderné elektrárny Fukušima! Jak velké nebezpečí hrozí?

Jaderná elektrárna Fukušima byla v minulosti těžce poškozena vlnou tsunami
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Vojenství 
20. září 2017 08:56 / Shutterstock
  0   0
V areálu jaderné elektrárny Fukušima, ve které došlo v roce 2011 k havárii, byla pracovníky údržby nalezena ostrá munice z druhé světové války. Oblast byla uzavřena a místo stále prohledávají experti.

V areálu Fukušimy narazili dělníci při výkopu na podezřelý předmět. Jak později potvrdili odborníci, jednalo se o nevybuchlou munici z období druhé světové války, která se nacházela na parkovišti, asi kilometr od reaktorů číslo 1 a 4, jenž byly ničivou vlnou tsunami zasaženy nejvíce.

Pracovníci nahlásili nález podezřelého předmětu válcovitého tvaru se stabilizačním ocasem o délce přibližně jeden metr a průměru 15 cm. Na místo vyjel tým odborníků na nevybuchlou munici, který později potvrdil, že se skutečně jedná o leteckou bombu z druhé světové války. Celá oblast byla uzavřena a stavební práce byly pozastaveny do doby, než bude místo nálezu pečlivě ohledáno.

Podle odborníků nález tohoto typu ve fukušimské oblasti není nijak šokující, protože se zde v minulosti nacházela japonská vojenská základna. V archivech Fukušimy se dokonce nachází řada záznamů o amerických náletech z dob druhé světové války, kdy Američané zahájili masivní letecké útoky na Japonsko.

Během válečného období byly na Japonsko svrženy statisíce bomb, a proto je zde počet nálezů nevybuchlé munice jedním z největších na světě. Například v roce 2010 bylo v Okinawě nalezeno téměř tisíc kusů nevybuchlé munice amerického původu a v roce 2005 přinutila úřady velká letecká puma k evakuaci 7 000 obyvatel Tokia.

Přestože podle odborníků nehrozilo přímé ohrožení reaktorů, tato událost pravděpodobně podpoří jednání o kompletním uzavření elektrárny. Mnohem závažnějším problémem tohoto místa je však značné poškození obou reaktorů a všudypřítomná radiace. Bude trvat ještě mnoho desítek let, než pro celý svět bude Fukušima vnímána jinak než pouze jako místo jaderné havárie, podobně jako Černobyl.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Speciální gravitační detektor zachytil extrémně vzácné kosmické signály. Mohou pocházet z počátků...

Dům a zahrada

Jak vybrat ideální pelíšek pro vašeho psa. Důležitá je nejen velikost a materiál, ale i barva

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu