Nález uvnitř jaderné elektrárny Fukušima! Jak velké nebezpečí hrozí?

 Vojenství 
20. září 2017 08:56 / Lukáš Bauer
  0
📷
3 fotografie v galerii
Jaderná elektrárna Fukušima byla v minulosti těžce poškozena vlnou tsunami Shutterstock
V areálu jaderné elektrárny Fukušima, ve které došlo v roce 2011 k havárii, byla pracovníky údržby nalezena ostrá munice z druhé světové války. Oblast byla uzavřena a místo stále prohledávají experti.

V areálu Fukušimy narazili dělníci při výkopu na podezřelý předmět. Jak později potvrdili odborníci, jednalo se o nevybuchlou munici z období druhé světové války, která se nacházela na parkovišti, asi kilometr od reaktorů číslo 1 a 4, jenž byly ničivou vlnou tsunami zasaženy nejvíce.

Pracovníci nahlásili nález podezřelého předmětu válcovitého tvaru se stabilizačním ocasem o délce přibližně jeden metr a průměru 15 cm. Na místo vyjel tým odborníků na nevybuchlou munici, který později potvrdil, že se skutečně jedná o leteckou bombu z druhé světové války. Celá oblast byla uzavřena a stavební práce byly pozastaveny do doby, než bude místo nálezu pečlivě ohledáno.

Podle odborníků nález tohoto typu ve fukušimské oblasti není nijak šokující, protože se zde v minulosti nacházela japonská vojenská základna. V archivech Fukušimy se dokonce nachází řada záznamů o amerických náletech z dob druhé světové války, kdy Američané zahájili masivní letecké útoky na Japonsko.

Během válečného období byly na Japonsko svrženy statisíce bomb, a proto je zde počet nálezů nevybuchlé munice jedním z největších na světě. Například v roce 2010 bylo v Okinawě nalezeno téměř tisíc kusů nevybuchlé munice amerického původu a v roce 2005 přinutila úřady velká letecká puma k evakuaci 7 000 obyvatel Tokia.

Přestože podle odborníků nehrozilo přímé ohrožení reaktorů, tato událost pravděpodobně podpoří jednání o kompletním uzavření elektrárny. Mnohem závažnějším problémem tohoto místa je však značné poškození obou reaktorů a všudypřítomná radiace. Bude trvat ještě mnoho desítek let, než pro celý svět bude Fukušima vnímána jinak než pouze jako místo jaderné havárie, podobně jako Černobyl.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod