Čína bude brzy schopna zasáhnout a zničit jakýkoliv satelit na oběžné dráze
Čína úspěšně otestovala anti-satelitní raketu SC-19, kterou vydávala za mezikontinentální střelu. Zprávu zveřejnil web Breaking Defense, který rovněž v publikaci uvedl, že se Čína snaží v poslední době získat technologie, které by jí umožnily kontrolovat každý satelit na oběžné dráze. Systémy pro ničení nepřátelských satelitů jsou známé pod zkratkou ASAT (Anti satelite technologies).
Nebylo to poprvé, kdy se Čína snažila potají testovat anti-satelitní rakety. V červenci loňského roku například tvrdila, že úspěšně testovala systém balistické obrany proti raketám. O necelý týden později však americká vláda odhalila, že test byl ve skutečnosti anti-satelitní raketou.
„Vyzýváme Čínu, aby se zdržela destabilizačních kroků - například pokračujícího vývoje a testování anti-satelitních systémů, jež ohrožují dlouhodobou bezpečnost a udržitelnost vnějšího vesmírného prostředí, na kterém jsou závislé všechny národy,“ uvedlo v té době americké ministerstvo zahraničí.
V květnu 2013 Čína uvedla, že úspěšně odstartovala do vesmíru raketa z kosmodromu Xichang Satellite Launch Center v jihozápadní Číně. Mise satelitu měla být složena převážně ze studia energeticky nabitých částic v magnetosféře Země. Podle analýzy Amerického národního centra pro vědu a vesmír (NSSC) však Čína vyslala na oběžnou dráhu satelit, který jí poskytne důležitá data o pohybu družic na oběžné dráze.
Vesmírnou střelu SC-19 Čína také použila pro zničení stárnoucí meteorologické družice v lednu 2007. Poté, co se informace o testu dostaly na veřejnost, Čína sklidila vlnu mezinárodní kritiky. Spojené státy dlouhodobě usilují o potlačení rostoucích ambic Číny kontrolovat vesmírný prostor, který je klíčový pro pozemní komunikaci, navigaci a řadu dalších technologických služeb. Dále čtěte: (Evropa bude mít vlastní GPS. Raketa vynesla na oběžnou dráhu klíčové satelity).