Nezničitelná sonda NASA se již brzy přiblíží k žhnoucímu povrchu Slunce

 Letectví 
21. července 2018 09:25 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Sonda Parker se vydá na jednu z nejodvážnějších misí v historii Internet
V následujících týdnech zahájí Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) jeden z nejambicióznějších projektů všech dob. Bude jím vesmírná mise sluneční sondy Parker, která se dostane blíže k povrchu Slunce, než jakákoliv jiná sonda.

Sonda Parker, jejíž mise bude oficiálně zahájena během několika příštích týdnů, se má dostat k povrchu naší mateřské hvězdy na vzdálenost pouhých 6,1 miliónů kilometrů. Sonda je proto vybavena speciálním tepelným štítem, který odolá extrémním teplotám.

S extrémně vysokými teplotami má své zkušenosti například Rusko, které v osmdesátých letech vyslalo sondu k Venuši. Při teplotách okolo 460 stupňů Celsia již docházelo k fatálním selháním elektronických systémů.

Sonda Parker má proto velice účinnou tepelnou ochranu, jejíž základ spočívá mezi rozdílem teploty a tepla, které materiál vstřebává. Jinak řečeno se jedná o stav, kdy materiál, ze kterého je sonda postavena, nepřijímá tolik okolního tepla a udržuje tak přijatelnou teplotu.

Teplota je založena na rychle se pohybujících částicích a teplo je množství energie, které částice přenáší do okolního prostředí. Ve vesmíru existuje mnoho částic, které se pohybují velmi rychle, ale nepřenášejí téměř žádné teplo, protože mezi nimi je velký prostor.

Korona Slunce, kterou má sonda Parker proletět, má sice extrémní teplotu, ale má také velice nízkou hustotu. Tuto situaci lze například přirovnat k ruce uvnitř rozpálené trouby a ruce ponořené do vroucí vody. Díky vzduchu, který má mnohem menší hustotu než voda, bychom vydrželi ruku udržet v troubě déle. A právě na tuto skutečnost se spoléhají také inženýři, kteří mají vývoj sondy na starost.

V praxi to znamená, že tepelný štít sondy, který chrání elektroniku uvnitř, se rozpálí pouze na 1370 stupňů Celsia. Samotný štít je vyroben ze speciálních kompozitních materiálů a uhlíkové pěny a vnější strana štítu je pokryta bílou barvou, aby co nejvíce odrážela sluneční paprsky.

Vnitřní vybavení sondy je vyrobeno převážně z titanu zirkonia a molybdenu, který má teplotu tání asi 2 400 stupňů Celsia. Čipy, které produkují elektrické pole pro přístroje, jsou z wolframu, který je kovem s nejvyšším bodem tání při teplotě okolo 3 421 stupňů Celsia. Další komponenty jako například elektrické rozvody jsou z niobu s teplotou tání 2 476 stupňů Celsia.

Tento projekt zkrátka vyžaduje velice pokročilé inženýrství proto, aby mohl být úspěšný, a už zanedlouho se ukáže, zda se sonda takto blízko ke Slunci skutečně dostane. Dále čtěte: (Miliony dolarů shořely v atmosféře. Chyba, která v kosmonautice nemá obdoby).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky