Již druhý prototyp nové vesmírné lodi Starship explodoval. Nevydržel tlakovou zkoušku

Nová vesmírná loď SpaceX nevydržela tlakovou zkoušku
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Letectví 
08. března 2020 17:11 / Internet
  0   0
Prototyp nové vesmírné lodi Starship nevydržel páteční tlakový test a byl zničen mohutnou explozí. Incident byl zachycen videokamerou, která celý průběh zkoušek vesmírné lodi snímá kvůli analýze podobných situací. Tlakový test byl uskutečněn ve zkušebním zařízení v texaském Boca Chica.

Společnost SpaceX v současné době vyrábí několik prototypů vesmírné lodi Starship SN1, které slouží jako zkušební objekty, ze kterých na základě opravy mnoha chyb vznikne dokonalá vesmírná lod pro přepravu lidí. Během pátečních testů byl zcela zničen jeden z prototypů, který nevydržel tlakovou zkoušku.

Zkouška natlakování trupu lodi se konala ve zkušebním zařízení v Boca Chica v americkém státě Texas. Na záběrech pořízených na místě události je vidět, jak se prostřední část prototypu Starship SN1 zvedne z povrchu, jeho trup se následně zkřiví a následuje exploze.

Páteční tlaková zkouška měla prokázat, zda je již bezpečné se posunout do další testovací fáze. Díky explozi ale budou muset inženýři současný prototyp přepracovat a provést novou tlakovou zkoušku.

Zkouška zahrnuje naplnění nádrží tekutým dusíkem a plynem, díky čemuz lze ověřit některé systémy a především také konstrukční nedostatky lodě. Zda společnost SpaceX s možností exploze počítala, zatím není známo.

V listopadu loňského roku byl poškozen během zkoušek také druhý prototyp Starship s označením Mk1, výbuch nádrže tehdy odstřelil vrchní část lodi. Společnost SpaceX však tento průběh očekávala.

Vesmírné plavidlo Starship má v budoucnu sloužit pro přepravu posádky a nákladu na Měsíc a na Mars. Starship se navíc dokáže vrátit se zpět na Zemi a kolmo přistát. Do vesmíru se Starship dostane díky nosné raketě Super Heavy. Dále čtěte: Během testu prototypu rakety Starship došlo k mohutné explozi.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Témata: vesmír, loď, SpaceX, test, tlak
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Existují důkazy, že na Marsu jsou aktivní sopky, což zvyšuje šanci na jeho nedávnou obyvatelnost

Dům a zahrada

Když není nádobí vytažené z myčky dokonale čisté, možná děláte některou z chyb

Cestování

Dovolenkové ráje se otevírají. Kde vás přivítají s otevřenou náručí a kde vás čekají problémy

Zavřít reklamu