Chutné ovoce, které nepředstavitelně zapáchá, dokáže nabít mobil

 Technologie 
04. března 2020 10:47 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Exotické ovoce má vzácné vlastnosti Depositphotos
Durian, ovoce z jihovýchodní Asie, sice neskutečně zapáchá, ale stále chutná sladce a chutně jako jeho blízce příbuzný džekfruit. A tyto dva masité plody by mohly být klíčovými ingrediencemi v nejmodernější technologii pro rychlé nabíjení například vašeho mobilu.

Zápach ale neodradil Vincenta G. Gomese, docenta na University of Sydney a spoluautora nové vědecké práce, která popisuje novou metodu extrakce biologického odpadu z durianu a džekfruitu pro účinnější a ultrarychlé elektrické nabíječky.

Určitě to ale nebude fungovat tak, že výrobci strčí drobné kousky tohoto ovoce do nabíječky nebo baterie. Místo toho Gomes a jeho tým vymysleli proces, při kterém mohou přeměnit ovoce na superkondenzátory, které mají schopnost ukládat obrovské množství energie.

Strukturální přesnost přírodní biomasy s jejími hierarchickými póry vyvinutá v průběhu milionů let biologického vývoje poskytuje vynikající zdroj jako šablonu pro syntézu materiálů na bázi uhlíku. Jejich integrované vlastnosti mohou usnadnit elektrochemické reakce, iontovou difúzi a vysokou hustotu nosiče náboje.


Co jsou superkondenzátory?

Gomes a jeho kolegové tvrdí, že v důsledku změny klimatu a vyčerpávání fosilních paliv vyvíjejí výrobci zařízení pro ukládání energie zvané superkondenzátory s vysokou hustotou energie, aby podpořili rychlé zachycování a dodávání energie.

Tyto druhy superkondenzátorů, které jsou vyrobeny z durianů, jsou skvělé, protože mají vynikající schopnost udržovat konzistentní cyklické schopnosti. V energetickém hovoru je cyklus procesem úplného nabíjení a vybití baterie.

Výroba superkondenzátorů je drahá

Výroba superkondenzátorů je však stále drahá, a proto se Gomes obrátil k relativně levnému organickému odpadu z džekfruitů a durianů. Superkondenzátory jsou obvykle konstruovány se dvěma kovovými fóliemi, z nichž každá je potažena elektrodovým materiálem, jako je aktivní uhlí.

Vzhledem k obavám o životní prostředí a vysokým nákladům se energetický výzkum přesouvá od běžných lithium-iontových baterií na superkondenzátory. Jaký je tedy rozdíl?

Baterie mají dvě elektrody oddělené elektrolytem, ​​což je jen chemická látka, která slouží jako katalyzátor pro chemickou reakci uvnitř baterie. Tyto reakce přeměňují chemikálie uvnitř baterie na nové látky, které po cestě uvolňují elektrickou energii. Jakmile jsou vyčerpány všechny chemikálie uvnitř, procesy se zastaví a baterie je vybitá.

Dobíjecí baterie naopak umožňují, aby vnitřní chemické reakce probíhaly v obou směrech a staly se cyklickými. Proto lze lithium-iontovou baterii uvnitř vašeho mobilu nabíjet a vybíjet znovu a znovu.

Kondenzátory používají k ukládání energie spíše statickou elektřinu než chemickou energii. Chcete-li nabít kondenzátor, je to trochu jako otřít latexový materiál o vlasy, abyste vytvořili lepivou statiku. Elektrický náboj se uvnitř hromadí, zatímco záporné a kladné náboje se hromadí na kovových deskách uvnitř kondenzátoru.

Kondenzátory jsou v některých ohledech lepší než baterie

Kondenzátory jsou tak v některých ohledech lepší než baterie, protože neobsahují toxické kovy a mohou být dobíjeny téměř nekonečně. Dále čtěte: Vědci vyvinuli jednoduchý solární odsolovač vody.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít