Nové technologické závody. Nukleární satelity v cislunárním prostoru
Zdá se totiž, že Pentagonu jde především o zmaření pokroku s vesmírnými technologiemi v jiných zemích. Navíc je takový jaderný tepelný pohonný systém docela velkým strašákem pro všechny.
Podle rozpočtu na rok 2021 budou tučné miliony dolarů přiděleny programu Demonstration Rocket for Agile Cislunar Operations. Cislunar označuje oblast mezi Zemí a Měsícem.
Tato technologie zahrnuje malý jaderný reaktor namontovaný na raketě, kde reaktor vytváří tah tlačením horkého nebo hořícího materiálu ze zadního otvoru. Současné satelity mají velmi malé poháněče, které slouží téměř výhradně k úpravě nadmořské výšky. Ty jsou často elektrické, protože satelity většinou fungují na solární energii.
Vysoce mobilní a výkonný satelitní tahový systém je něco nového, alespoň pokud se dostane do fáze realizace. Být schopen navigovat satelity na oběžné dráze je dlouhodobým cílem všech světových mocností. Existují inherentní omezení pro zařízení, která mají zůstat na oběžné dráze a interagovat s povrchem Země. A ačkoli Měsíc zjevně obíhá kolem Země, je pořád o stovky tisíc kilometrů dále než většina satelitů na oběžné dráze.
Těžba na Měsíci
Ale většina komunikačních družic Země je na oběžné dráze ve výšce asi 35 000 kilometrů, což se nazývá geostacionární drahou. Oblast nad touto výškou až k 380 000 kilometrům je zatím prakticky prázdná. A to je přesně ta část vesmíru, kde americké a čínské vojenské a kosmické služby chtějí mít své jádrem poháněné cislunární satelity a zařízení.
Dnes NASA a armáda věří, že tato technologie je rovněž dobrým doplňkem plánů návratu na Měsíc do roku 2024 a zahájení celosvětové vesmírné nadvlády. Dokonce jsou tu i představy o tom, že na Měsíci budou fungovat těžební společnosti, které pro své technologie rovněž využijí jádrem poháněné stroje a zařízení.
Zda takový pohon bude vůbec realizován, popřípadě zda se naplní veškeré předpoklady, není nyní jasné. Jisté ale je, že jsou tu nové technologické závody podobné těm, které probíhaly za studené války. Dále čtěte: Inženýři přišli na to, jak zvýšit bezpečnost jaderných elektráren.