Inženýři přišli na to, jak zvýšit bezpečnost jaderných elektráren
Inženýři z Ruského federálního jaderného centra navrhli koncept thoriového hybridního reaktoru, který má střední výkon, relativně malou velikost, vysokou provozní bezpečnost a nízkou úroveň radioaktivního odpadu. Nové řešení by tak mohlo značně vylepšit provoz menších jaderných elektráren.
Doplňování paliva reaktoru je jedním z nejnebezpečnějších a nejnáročnějších postupů v jaderných elektrárnách. Faktem je, že s novým typem reaktoru bude snížena frekvence doplňování paliva opravdu velmi výrazně, díky čemuž se zároveň zlepší i provozní bezpečnost samotné jaderné elektrárny.
Navíc se tím snižují náklady na přepravu čerstvého paliva, samotný provoz a následné problémy s uskladněním vyhořelého paliva.
Co je thorium
Thorium je radioaktivní kovový prvek. Díky velmi dlouhému poločasu rozpadu jader thoria se dá tento prvek najít v horninách zemské kůry a je potenciálním palivem v jaderné energetice. Velká ložiska na thorium bohatých rud se nalézají v Austrálii, Indii, Skandinávii, USA, Číně, Brazílii, Indonésii a Kanadě.
Vědci proto provedli teoretické výpočty, které prokázaly možnost vytvoření jaderného palivového cyklu na bázi thoria. Thorium je až čtyřnásobně vydatnější než uran. Kromě toho má thoriové palivo výrazně vyšší intenzitu regenerace štěpných izotopů nezbytných pro výrobu energie.
Dosažené výsledky tak jasně upozorňují na potenciál jaderného palivového cyklu thoria. Implementace thoria do nízkoenergetického reaktoru vede ke zvýšení životnosti paliva o neuvěřitelných 75 %.
Než se ale thorium začne v jaderné energetice používat, potrvá ještě hodně dlouho. Je totiž potřeba ještě mnoho testů a inženýrské práce, než se thoriové reaktory vůbec dostanou do výroby.
V budoucnu tedy chtějí vědci pokračovat v experimentech s ověřeným softwarem a provádět termofyzikální výpočty nízkoenergetických reaktorů pracujících v palivovém cyklu thoria a uranu a v jejich následné implementaci do praxe. Dále čtěte: Vědci vyvinuli jednoduchý solární odsolovač vody.