Americké letectvo zveřejnilo první fotky nového super bombardéru Raider B-21

 Letectví 
09. února 2020 07:47 / Mirka Malá
  1
📷
2 fotografie v galerii
B-21 je nádherný moderní bombardér US Air Force
Americké letectvo zveřejnilo první fotky nového super bombardéru Raider B-21. Letadlo je podobné verzi B-2A Spirit, ale jemné rozdíly naznačují některé významné změny. Očekává se, že letoun B-21 bude poprvé létat někdy v roce 2022.

Podle leteckých odborníků vypadá nové letadlo jako bombardér B-2 s některými klíčovými rozdíly. B-21 Raider je první nový bombardér amerického letectva od roku 1988, kdy byl představen B-2A Spirit. B-21 je navržen tak, aby překonal moderní hrozby protivzdušné obrany, včetně takových systémů, jako je ruský raketový systém S-400 a čínský stíhač J-20. B-21 bude schopen nést přesně řízené konvenční střely a jaderné zbraně.

B-21 má design létajícího křídla. Kombinace trupu a křídla a absencí horizontálních a vertikálních stabilizátorů je obecně považováno za nejlepší možný tvar, aby letadlo bylo pro radary prakticky neviditelné. Takový stroj pronikající hluboko do nepřátelského území bude pravděpodobně mít radarové vlny, které se od něj odrazí z několika úhlů, což mu umožní zůstat utajen.

Cílem u B-21 bylo především zdokonalení původního tvaru modelu B-2A. Tvar letounu pravděpodobné konečně odpovídá dlouhodobým požadavkům amerického letectva, aby byl schopen letu v nízké výšce. Výsledkem je, že nový bombardér je pravděpodobně optimalizován pro let ve střední a vysoké výšce.

Odborníci se domnívají, že B-21 bude menší než B-2A, zřejmě bude celkově o třetinu menší a lehčí. Má rovněž menší podvozek. Nový stroj prostě potřebuje méně přistávacích kol, protože je významně lehčí.

Ve vzduchu za dva roky

Podle odborníků inženýři navrhli nový bombardér ideálně. Má kratší trup a přívody vzduchu dále vpředu než starší bombardér. To vše zvyšuje komfort pro posádku a zvětšuje prostor pro palivo, senzory a zbraně. 

Americké letectvo plánuje koupit nejméně 100 kusů bombardéru B-21 za asi 654 milionů dolarů za jeden stroj. V ideálním případě by letectvo chtělo mít i 200 strojů. Letadlo je ale v současné době ještě stále ve vývoji, i když se armáda už pochlubila prvními snímky. 

Bombardér měl přitom původně létat už koncem roku 2021, ale toto datum se pravděpodobně posune až na rok 2022. Dále čtěte: Amerika zakáže čínské drony. Vláda se obává, že by mohly v USA špehovat.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

První zdravotnický pracovník s umělou inteligencí už ordinuje. Pomůže s duševním i fyzickým zdravím