Amerika chce mít ve své výzbroji střelu, kterou nepoužila od konce druhé světové války

 Vojenství 
29. ledna 2020 15:11 / Mirka Malá
  18
📷
2 fotografie v galerii
Tahle raketa má chránit pobřeží US Navy
Americké námořnictvo chce mít ve své výzbroji střelu, která by chránila pobřežní oblasti. Hlavní kandidátkou na úpravu je raketa Naval Strike Missile, která je ve výzbroji lodí USA Navy. Pobřežní obraně se přitom Pentagon nevěnoval více než půl století, ale jako obranu proti zemím jako Rusko nebo Čína ji nyní oživuje.

Americké námořní síly chtějí pozemní verzi nové námořní střely. Raketu by chtěli používat k pobřežní ochraně a udržet tak díky této výzbroji nepřátele daleko od amerických a spojeneckých břehů, kde by mohli v budoucnu čelit novým hrozbám.

Oživení velké mocenské války proti státům, jako je Rusko a Čína, přineslo do centra pozornosti Pentagonu nové pohledy na konvenční válčení. V budoucím konfliktu by americké síly například operující u pobřeží Evropy či Asie, nebo u pobřeží spojenců či u spojeneckého pobřeží, které obsadily znepřátelené síly, měly nástroj nejen pro obranu vlastního území, ale také pro obsazení přátelského území pomocí mobilních raket.

Naval Strike Missile je norská raketa, která se nyní vyrábí ve spolupráci s americkým obranným gigantem Raytheonem. Je to protiraketová řízená střela s doletem více než 160 kilometrů. Tato střela je v současné době osazována do nových námořních bojových lodí US Navy.

NSM je protiraketová řízená střela. Střela je vystřelena z paluby a používá ke vzletu raketový posilovač. O několik vteřin později raketový motor odpadne a proudový motor Microturbo TRI-40 se zapne. Střela letí těsně nad hladinou moře, aby zůstala mimo nepřátelské radary. Když raketa vstoupí do obranné zóny nepřítele, provádí řadu vyhýbavých manévrů, aby se vyhnula nepřátelské palbě. Je velmi účinná při likvidaci lodí nepřítele.

Jak bude raketa fungovat na zemi

Vojáci už vědí, jak tuto raketu využít pro obranné účely. Například bránit území před nepřátelskými loděmi a spolupracovat s vlastími loděmi, letadly a ponorkami.

Představte si třeba souostroví poseté americkými a spojeneckými silami, ohrožované nepřítelem. Použitím těchto raket ze břehu lze vytvořit stošedesátikilometrové nárazníkové pásmo a udržet nepřítele daleko od břehu, kde ho mohou zlikvidovat letadla a ponorky. Cílem je tedy udržet nepřátelskou flotilu co nejdál.

Takové střely americká armáda od druhé světové války vůbec nepoužívala. Koncept totiž opustila v době, kdy bylo jasné, že nepřátelé nemají flotilu, která by byla schopna ohrozit Spojené státy, a atomová válka byla větší hrozbou než konvenční válčení. Dále čtěte: Americké námořnictvo se připravuje na vstup do světa robotických válečných lodí.

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda