Zákeřné zvuky pro lidské ucho: Nevidíte je, neslyšíte je, přesto mohou zabíjet
Američtí diplomaté si stěžovali na bolesti hlavy a uší, někteří dokonce přestávali slyšet, měli potíže s rovnováhou nebo trpěli nevolnostmi. Více než polovina zaměstnanců ambasády v Havaně se musela odstěhovat jinam. Proto Američané bedlivě vyšetřovali, zda se nejednalo o nový druh útoku. Jenomže u zmiňované akustické zbraně zazníval argument, že vlastně vůbec není jisté, že opravdu existuje.
Nutno říci, že akustické zbraně nejsou jen vybájenými historkami, opravdu existují, stejně jako je možné dohledat o nich a jejich využití již zprávy a informace.
Akustické zbraně nejsou jen ve sci-fi
Například američtí námořníci používají akustické zbraně s dlouhým dosahem. Nesou označení LRAD a vydávají hlasitý a velice nepříjemný zvuk, který je schopen poškodit sluch lidí ve vzdálenosti až 300 metrů. Tato zařízení se používají také třeba při demonstracích, nebo pro jakoukoliv jinou kontrolu davu. Je to typ zbraně, který byl použitý proti somálským pirátům, když napadli výletní loď.
Na Kubě podle expertů na vojenskou techniku však použita určitě nebyla, protože je obrovská a vydává slyšitelný zvuk. Tvrdili to už v době, kdy aféra vypukla, a to přesto, že se krátce poté objevily podobné zprávy o útocích na Američany také z Číny.
Za vším stál prý cvrček
Jak se ukázalo, měli pravdu, protože letos vědci oznámili, že z nahrávek zjistili, že daný zvuk vydával jeden druh cvrčka žijící v oblasti Karibiku.
Uvedený typ cvrčka (Anurogryllus celerinictus) v karibské oblasti běžně žije a do budovy ambasády se mohl dostat při její rekonstrukci. V přírodě by prý jeho hlas vadit neměl, autoři odborné studie ale předpokládali, že nepříjemným se stal až v uzavřených prostorách. Záhada tak mohla být tedy vyřešena. Jenomže otazníky nad neznámou zbraní, kterou je možné nepozorovaně použít, zůstaly.
Odborníci proto dál spekulují nad použitím některé z forem akustické zbraně, která by mohla taková zranění způsobit, a také nad tím, kdo by mohl mít prospěch z poškození americko-kubánských vztahů. Spekulace se ubíraly i směrem, který by napovídal, že útok mohla mít na svědomí vláda třetí strany. Důkazy ale chybí. Možná je tedy skutečně za vším onen zvláštní cvrček.
Zrádné zbraně, o kterých nepřítel neví
Každopádně sonické a ultrazvukové zbraně (USW) jsou obecně zbraně různých typů, které používají zvuk k zranění nebo zneškodnění nepřítele. Použití sonických zbraní je ale v současné době stále velmi omezené a u pokročilejších technologií teprve probíhá jejich výzkum a vývoj.
Akustické zbraně, nejsou slyšet, přesto mohou poškodit sluch nebo dokonce mozek. Stejného principu útoku lze dosáhnout však i použitím mikrovln. Bylo totiž prokázáno, že malé paprsky zaměřené na lidskou hlavu rychle zahřívají tkáň v mozku a generují malou rázovou vlnu.
Tato rázová vlna je následně zaznamenána jako nezřetelný zvuk lidským uchem, které rozvibruje extrémně vysokou frekvencí. V takovém případě jsou ztráta sluchu a silné bolesti hlavy nevyhnutelné, a pokud by mikrovlny měly dostatečnou energii, mohly by způsobit i trvalé poškození mozku. Stále je však pravděpodobné, že konstrukčně by takové zařízení rozhodně nešlo nosit na „tajňačku“ někde v nenápadné kapse.
Další zbraní, kterou lze z této oblasti zmínit a mohla by údajně poškození zdraví způsobit, je zbraň infrazvuková. Tedy taková, která vydává zvuk o nižší frekvenci, než kterou je lidské ucho schopné zachytit. Nebezpečná je stejně. Infrazvuk může v některých případech totiž způsobit ztrátu sluchu. Navíc podle americké národní zdravotnické instituce může vystavení koncentrovanému infrazvuku vést k únavě, apatii, depresi, tlaku v uších, ztrátě koncentrace, ospalosti a také vibraci vnitřních orgánů, které může trvale poškodit.
Poslední nenápadná, ale o to zákeřnější zbraň by mohla být ta, která by vystavila nepřítele ultrazvuku. Oficiálně ji žádná armáda na světě nepoužívá a nemá. Existují však studie, které potvrdily, že vystavení ultrazvuku s vysokou intenzitou při kmitočtech od 700 kHz do 3,6 MHz způsobilo u myší poškození střev, plic a jater. K závažným důsledkům dochází i v srdeční činnosti. Testy prováděné na myších také prokázaly, že prahová hodnota poškození plic a jater se objevuje přibližně na hranici 184 dB. Čtěte také: Neviditelný bombardér i létající talíř. Nejen na tom pracovali nacističtí konstruktéři. Kam ale jejich objevy zmizely.