Kyberstalkaři o vás ví víc, než byste si přáli. Číhají na každou vaši chybičku

 PC a Mobily 
20. května 2019 08:47 / Terezie Zamlynová
  0
📷
1 fotografie v galerii
Ve virtuálním světě nemusíme poznat, kdo je nepřítel Depositphotos
Co je stalking, tuší už většina z nás, co je kyberstalking, se dá odvodit. Oba jevy se bohužel stávají ožehavým tématem současnosti. Speciálně v kyberprostoru se pak nabízí otázka, do jaké míry můžeme sami ovlivnit, jestli se staneme právě my obětí nebo ne. Kde je hranice toho, co je bezpečné uvádět a sdílet a kdy už si koledujeme o malér?

Pro útočníky ve virtuálním světě je čím dál snadnější pozorovat své oběti. Seriál You celkem věrně přiblížil to, jak a podle čeho si stalkeři vybírají na sítích, koho budou sledovat. Bohužel internet nabízí celou škálu nástrojů, které sledování usnadňují. A ačkoli máme v Evropě GDPR, jen z veřejně dostupných zdrojů různých rejstříků či odkazů lze při troše snahy získat prakticky o každém obrovské množství informací. Lze se vůbec nějak ochránit?

Základem je i v tomto problému mít co nejvíce informací. Pokud možno pro sebe, nikoli pro cizí, kteří jich mohou využít. A věřte, že někdy se dá využít i to, co vás úplně nenapadne.

Když je stalker houževnatý

Expert na kyberstalking z Esetu nedávno popsal v médiích jeden skutečný příklad toho, jak nenápadně může stalker uhodit. Jeho známá si s dcerkou vyrazila do místní dětské mini ZOO. Strávily celý den krmením zvířat a samozřejmě si udělaly i několik fotek. Ty pak žena nahrála na svůj profil na Instagramu a označila polohu - zmíněnou ZOO. Myslíte, že se zatím nedopustila ničeho, čím by neprozřetelně dala podnět ke sledování? Není to pravda, i když nutno dodat, že o zcela normální chování od druhé strany rozhodně nešlo.

Popisovaná žena totiž bohužel nevěděla, že ji celý den v ZOO pozoroval jistý muž. Ten pak na sítích podle tagu ZOO hledal právě její fotografie. Několika z nich dal lajk nebo je okomentoval. Alice si ho časem přidala mezi přátele a párkrát si pak i napsali. Podle online vystupování působil milým dojmem, takže se domluvili na schůzce.

Bylo to prý jako zázrak. Žena jen žasla, jak moc si jsou s novým známým podobní. Netušila, že to je jen díky tomu, že si dávno před schůzkou z její sítě údaje pečlivě nastudoval. Vše se neslo ve skvělém duchu, ale nakonec se muž zmínil, jak je rád, že si ženy s dcerkou před pár týdny v ZOO všiml.

To byla studená sprcha, protože žena netušila, že se někdy se svým protějškem již potkala fyzicky. Kvůli tomu, jak ji muž našel, si připadala zranitelná a raději s ním nakonec všechny kontakty přerušila.

Rada je v tomto případě jediná. Držet si účty v soukromém módu s přáteli a známými, kterým důvěřujeme, a ideálně víme, kdo skutečně jsou. Jen v takovém případě by vyslání signálu o tom, kde se momentálně nacházíte, nemělo být nebezpečné.

Momentálně jsem na druhém konci města

Sdílení pozice je vůbec často podceňovaným rizikovým faktorem. Není bezpečné, aby každý věděl, kde se v konkrétní čas nacházíte. Zvlášť pokud sbíráte na sociálních sítích všechny fanoušky, přátele či followery, kteří o to požádají. Ne všichni totiž mají čisté úmysly. Jestliže každý při mrknutí na váš profil ví, jestli jste doma, v práci nebo na chalupě, tip pro chytrého zloděje vás nakonec může stát hodně nepříjemností.

Víme, že stalking je nebezpečný a pamatuje na něj i trestní zákoník. Kyberstalking je často vyšší level, stalker ve virtuálním světě může útočit anonymně a velmi dlouho. Může získat obrovské množství dat, která nám třeba ani nepřipadají nebezpečná. Jakmile se z nich dá ale poskládat celé puzzle, a bohužel, téměř u každého už ano, může to mít fatální následky.

Odborníci na bezpečnost varují i před tím, aby lidé sdíleli s partnery svá hesla či dokonce dnes už stále více požadované otisky prstu (telefon, notebook atd.). Přístup do zařízení toho druhého je fajn. Ale co když se nyní idylický vztah změní v nenávist?

Co je nevinné a kdy je třeba zbystřit?

Vzhledem k rozsahu sociálních sítí a informací na internetu nelze ale každého, kdo si něco o druhém zjistí, považovat za šmíráka či dokonce stalkera. Najít si o někom veřejně dostupné informace není nevhodné. Stejný postup využívají dnes a denně i novináři po celém světě. Mají to trochu jednodušší než jejich starší kolegové, kteří vše většinou museli prochodit, hledat v archivech či jiných záznamech.

O kyberstalking se jedná podle právní definice až v případě, že jde o dlouhodobé obtěžování oběti.

Hlavním pravidlem ochrany je důsledně dbát na nastavení soukromí na svých účtech.

Bohužel stalkeři se často profilují z ex partnerů, takže ani dobré nastavení soukromí na sítích nemusí situaci zachránit. Stejně tak je důležité pravidelně zkontrolovat seznam kontaktů a mazat ty, se kterými již nejste v kontaktu a nechcete s nimi interagovat.

Doba bude patřit technologiím stále víc

Je třeba, abychom se s technologiemi, které nám na jednu stranu ulehčují nebo zpříjemňují život, naučili žít tak, aby se nestaly našim nepřítelem. Aby byly spíše sluhou, než naším pánem. Budou nás obklopovat čím dál víc a jejich zabezpečení bude odpovědností každého z nás. Pečlivě proto važme rozsah dat a informací, které veřejně o sobě sami dáváme. Čtěte také: Facebook bude do roku 2100 virtuální hřbitov.

Nejznámější formy kyberstalkingu:

 • zasílání zpráv SMS
 • telefonáty a prozvánění
 • zasílání zpráv prostřednictvím messengerů a e-mailů
 • opakované komentování příspěvků oběti na sociálních sítích
 • vkládání příspěvků na profily sociálních sítí oběti
 • krádež identity oběti – následné vystupování jejím jménem
 • kontaktování oběti pod falešnou identitou (několika falešnými identitami)
 • monitorování počítače oběti speciálními programy (keyloggery apod.)
 • zveřejňování informací ze života oběti
 • obtěžující kontaktování přátel oběti aj.

 Jaké bývají motivy kyberstalkera?

 • obtěžovat, vyhrožovat a vydírat oběť
 • demonstrovat svou sílu
 • poškodit oběť před společností
 • opětovné navázání vztahu po odmítnutí aj.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sídlo Elvise Presleyho bylo luxusní a výstřední. Nahlédněte do života krále rock and rollu

Styl

Soňa (40): Nenapadlo mě, že rozvod může vztah zachránit

Tech

Kostka o velikosti mikrovlnky letí k Měsíci. Je nabitá technologiemi a bude vybírat nejlepší trasu

Zavřít reklamu