Kyberstalkaři o vás ví víc, než byste si přáli. Číhají na každou vaši chybičku
Pro útočníky ve virtuálním světě je čím dál snadnější pozorovat své oběti. Seriál You celkem věrně přiblížil to, jak a podle čeho si stalkeři vybírají na sítích, koho budou sledovat. Bohužel internet nabízí celou škálu nástrojů, které sledování usnadňují. A ačkoli máme v Evropě GDPR, jen z veřejně dostupných zdrojů různých rejstříků či odkazů lze při troše snahy získat prakticky o každém obrovské množství informací. Lze se vůbec nějak ochránit?
Základem je i v tomto problému mít co nejvíce informací. Pokud možno pro sebe, nikoli pro cizí, kteří jich mohou využít. A věřte, že někdy se dá využít i to, co vás úplně nenapadne.
Když je stalker houževnatý
Expert na kyberstalking z Esetu nedávno popsal v médiích jeden skutečný příklad toho, jak nenápadně může stalker uhodit. Jeho známá si s dcerkou vyrazila do místní dětské mini ZOO. Strávily celý den krmením zvířat a samozřejmě si udělaly i několik fotek. Ty pak žena nahrála na svůj profil na Instagramu a označila polohu - zmíněnou ZOO. Myslíte, že se zatím nedopustila ničeho, čím by neprozřetelně dala podnět ke sledování? Není to pravda, i když nutno dodat, že o zcela normální chování od druhé strany rozhodně nešlo.
Popisovaná žena totiž bohužel nevěděla, že ji celý den v ZOO pozoroval jistý muž. Ten pak na sítích podle tagu ZOO hledal právě její fotografie. Několika z nich dal lajk nebo je okomentoval. Alice si ho časem přidala mezi přátele a párkrát si pak i napsali. Podle online vystupování působil milým dojmem, takže se domluvili na schůzce.
Bylo to prý jako zázrak. Žena jen žasla, jak moc si jsou s novým známým podobní. Netušila, že to je jen díky tomu, že si dávno před schůzkou z její sítě údaje pečlivě nastudoval. Vše se neslo ve skvělém duchu, ale nakonec se muž zmínil, jak je rád, že si ženy s dcerkou před pár týdny v ZOO všiml.
To byla studená sprcha, protože žena netušila, že se někdy se svým protějškem již potkala fyzicky. Kvůli tomu, jak ji muž našel, si připadala zranitelná a raději s ním nakonec všechny kontakty přerušila.
Rada je v tomto případě jediná. Držet si účty v soukromém módu s přáteli a známými, kterým důvěřujeme, a ideálně víme, kdo skutečně jsou. Jen v takovém případě by vyslání signálu o tom, kde se momentálně nacházíte, nemělo být nebezpečné.
Momentálně jsem na druhém konci města
Sdílení pozice je vůbec často podceňovaným rizikovým faktorem. Není bezpečné, aby každý věděl, kde se v konkrétní čas nacházíte. Zvlášť pokud sbíráte na sociálních sítích všechny fanoušky, přátele či followery, kteří o to požádají. Ne všichni totiž mají čisté úmysly. Jestliže každý při mrknutí na váš profil ví, jestli jste doma, v práci nebo na chalupě, tip pro chytrého zloděje vás nakonec může stát hodně nepříjemností.
Víme, že stalking je nebezpečný a pamatuje na něj i trestní zákoník. Kyberstalking je často vyšší level, stalker ve virtuálním světě může útočit anonymně a velmi dlouho. Může získat obrovské množství dat, která nám třeba ani nepřipadají nebezpečná. Jakmile se z nich dá ale poskládat celé puzzle, a bohužel, téměř u každého už ano, může to mít fatální následky.
Odborníci na bezpečnost varují i před tím, aby lidé sdíleli s partnery svá hesla či dokonce dnes už stále více požadované otisky prstu (telefon, notebook atd.). Přístup do zařízení toho druhého je fajn. Ale co když se nyní idylický vztah změní v nenávist?
Co je nevinné a kdy je třeba zbystřit?
Vzhledem k rozsahu sociálních sítí a informací na internetu nelze ale každého, kdo si něco o druhém zjistí, považovat za šmíráka či dokonce stalkera. Najít si o někom veřejně dostupné informace není nevhodné. Stejný postup využívají dnes a denně i novináři po celém světě. Mají to trochu jednodušší než jejich starší kolegové, kteří vše většinou museli prochodit, hledat v archivech či jiných záznamech.
O kyberstalking se jedná podle právní definice až v případě, že jde o dlouhodobé obtěžování oběti.
Hlavním pravidlem ochrany je důsledně dbát na nastavení soukromí na svých účtech.
Bohužel stalkeři se často profilují z ex partnerů, takže ani dobré nastavení soukromí na sítích nemusí situaci zachránit. Stejně tak je důležité pravidelně zkontrolovat seznam kontaktů a mazat ty, se kterými již nejste v kontaktu a nechcete s nimi interagovat.
Doba bude patřit technologiím stále víc
Je třeba, abychom se s technologiemi, které nám na jednu stranu ulehčují nebo zpříjemňují život, naučili žít tak, aby se nestaly našim nepřítelem. Aby byly spíše sluhou, než naším pánem. Budou nás obklopovat čím dál víc a jejich zabezpečení bude odpovědností každého z nás. Pečlivě proto važme rozsah dat a informací, které veřejně o sobě sami dáváme. Čtěte také: Facebook bude do roku 2100 virtuální hřbitov.
Nejznámější formy kyberstalkingu:
- zasílání zpráv SMS
- telefonáty a prozvánění
- zasílání zpráv prostřednictvím messengerů a e-mailů
- opakované komentování příspěvků oběti na sociálních sítích
- vkládání příspěvků na profily sociálních sítí oběti
- krádež identity oběti – následné vystupování jejím jménem
- kontaktování oběti pod falešnou identitou (několika falešnými identitami)
- monitorování počítače oběti speciálními programy (keyloggery apod.)
- zveřejňování informací ze života oběti
- obtěžující kontaktování přátel oběti aj.
Jaké bývají motivy kyberstalkera?
- obtěžovat, vyhrožovat a vydírat oběť
- demonstrovat svou sílu
- poškodit oběť před společností
- opětovné navázání vztahu po odmítnutí aj.