Novým trendem u mobilů bude eSIM. Co to zákazníkům přinese?

 PC a Mobily 
12. března 2019 13:13 / Petr Vlach
  3
📷
4 fotografie v galerii
Klasickým SIM kartám už brzy definitivně odzvoní Pixabay
SIM karty u mobilů postupně zmenšovaly své rozměry a v poslední době to vypadá, že zmizí docela. Co to přinese? Máme podrobnější informace.

První SIM karty měly velikost platebních karet. Postupně jsme si zvykali na velikosti mini, micro a nano. A v poslední době to vypadá, že SIM karty zmizí docela. Přesněji řečeno budou nahrazeny eSIM kartou.

Oč se jedná

Elektronická SIM karta je vlastně čip na základní desce telefonu, do kterého poskytovatel služby nahraje příslušné údaje, které budou sloužit k provozu telefonu v dané síti. Vaše telefonní číslo a další údaje tedy nebudou na kousku plastu s čipem, ale obsah tohoto čipu nahrajete do obvodu v telefonu. Celkem se takto dá nahrát až osm telefonních čísel. Sice je nemůžete používat naráz, ale při potřebě změny čísla není nutné nic vyndávat a měnit, ale jen přepnete volbu v příslušné nabídce v telefonu.

Uživatelské výhody

Z uživatelského hlediska je mnohem snazší přepínání mezi jednotlivými čísly. Můžete mít i kombinaci fyzické SIM karty a eSIM karty. Novou SIM kartu nahrajete do mobilu prostřednictvím QR kódu. Odpadá vám tedy nutnost manipulovat s šuplíčkem na karty, nehrozí ztráta stávajících karet a má to mnoho dalších výhod. Hodně podstatná je možnost mít eSIM v hodinkách či v různých chytrých "věcech", které se díky tomu připojí k síti.

Technické výhody

Odpadá nutnost mít v telefonu otvor pro vložení SIM karty. Je proto snadno představitelná konstrukce telefonu bez otvorů. Takové přístroje již byly představeny. Jejich smysl je zejména v zajištění vodotěsnosti a prachotěsnosti. Zjednoduší se konstrukce telefonu. Operátorům odpadne nutnost výroby a distribuce SIM karet. Pro šíření QR kódu stačí buď papírek s natištěným kódem nebo ho operátor může poslat i elektronicky a uživatel si kód vytiskne sám.

Situace u nás

U nás již nabízí tuto možnost dva ze tří operátorů a není pochybností o tom, že třetí se brzy připojí. Jak se bude technologie dál rozšiřovat, objeví se tyto možnosti i u různých virtuálů. Zatím je problém na straně přístrojů. Nabízí ho v tuto chvíli moderní varianty přístrojů od Apple, Google a Samsungu. Vzhledem k tomu, že technologie přináší úspory operátorům i výrobcům mobilů, bude se jistě dál šířit. Ostatně i v jiných sférách života si budeme asi zvykat na různé novinky. Jak si můžete přečíst v článku zde, budeme také brzy ve velkém měřítku jezdit v autech bez řidičů. Proč by nás tedy měly překvapovat telefony bez SIM karet?

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná