Elegantní a hodně rychlý vůz. Čím ještě 508 Peugeot Sport Engineered na ženevském autosalonu zaboduje?

 Auto-Moto 
22. února 2019 14:37 / Ema Maxová
  0
📷
9 fotografií v galerii
Tenhle elegán má zjistit, zda se budoucí sportovní vozy Peugeot budou líbit Peugeot
Automobilová událost roku, ženevský autosalon, je za dveřmi. Automobilky už začaly odhalovat, s čím se na slavném výstavišti na břehu jezera blýsknou. Jedním z exponátů, který bude stát za návštěvu, se zaručeně stane koncepční vůz 508 Peugeot Sport Engineered.

Možná vám jeho jméno přijde komplikované, nicméně přesně vyjadřuje podstatu tohoto modelu. Tvůrcem atraktivního konceptu je totiž věhlasná divize Peugeot Sport. Ano, ta, která stvořila vůz Peugeot 908, který zvítězil v závodě 24 hodin Le Mans. Nebo Peugeot 3008 DKR, který triumfoval v nejtěžším závodě světa, Rallye Dakar. Z dílen Peugeot Sport pocházejí i další „trhači asfaltu“ jako např. 208 R2, 308 Racing-Cup a 308 TCR.

Ukázalo se, že odborné zkušenosti a znalosti divize Peugeot Sport se dají využít i jinak než k získávání trofejí na závodních okruzích a tratích. Například k vytvoření sériových lahůdek pro klienty, kterým v hrudi tluče srdce závodníka. A tak vznikly takřka kultovní sériové vozy Peugeot RCZ-R (2013), 208 GTi 30th (2014) a 308 GTi by Peugeot Sport (2015). Nejnovějším dítkem zrozeným v pečlivě střežených dílnách je koncept 508 Peugeot Sport Engineered.

Tento vůz nabízí mimořádné výkony, jakých dosud žádný Peugeot nedosáhl, a současně se pyšní elegantním sportovním vzhledem. Využívá nejnovější technologie pro dosažení vysoké úspornosti a bezkonkurenčních výkonů. Inženýři divize Peugeot Sport spojili sílu tří motorů (benzínový PureTech 200 k, elektromotor o výkonu 110 k vepředu a elektromotor o výkonu 200 k vzadu), dva druhy energie a pohon 4 x 4 a dosáhli neobyčejné akcelerace při maximálním točivém momentu 500 Nm. Těmito vlastnostmi se výkony konceptu 508 PEUGEOT SPORT ENGINEERED dostávají na úroveň vozu se spalovacím motorem o výkonu 400 koní. Zrychlení z nuly na sto dosáhne za úctyhodné 4,3 vteřiny, maximální rychlost má 250 km/h. A to vše s emisemi jen 49 g CO2/km!

Nízkou spotřebu a emise mu zaručuje pohon Plug-In Hybrid. Znamená to tedy, že jakmile se pomocí běžné domácí zásuvky dobije, umožní ujet čistě na elektřinu až 50 km. V režimu Sport funguje společně energie spalovacího motoru a elektromotoru až do rychlosti 190 km/hod a za všech okolností zaručuje skvělou akceleraci.

Jak 508 PEUGEOT SPORT ENGINEERED jezdí, to zatím nevyzkoušíte. Jedná se o neprodejný koncept a na sériovou verzi ultra-sportovní „pětsetosmičky“ si ještě budete muset nějakou dobu počkat. Nicméně jeho úchvatný design můžete obdivovat už dnes. K nádhernému vzhledu karoserie přispívá i speciálně vytvořený šedý odstín „Selenium“, jenž se díky perleťovým částicím mění podle světla, které na něj dopadá. V kontrastu s šedou karoserií jsou prvky v odstínu „Kryptonite“. Ty dodávají celku podmanivý podtón a podtrhují příslušnost koncepčního vozu k moderní sportovní řadě. Zajímavé jsou také chromové prvky, gravírovaná kola či zpětná zrcátka s kryty z uhlíkových vláken.

Nadchne vás i interiér vozu. Tomu vévodí Peugeot i-Cockpit. Znáte ho zřejmě ze současných Peugeotů, zde ale slouží více než kdy jindy výkonu a intuitivnímu zážitku z řízení. Kompaktní volant je potažený Alcantarou. Tímto ušlechtilým materiálem jsou pokryté i perforované dveřní panely. Středovou konzolu ozvláštňují uhlíková vlákna. Celek působí elegantně sportovně. Naprostou dokonalost dotváří i specifický design dotykového kapacitního 10" HD displeje a 12,3" obrazovky vyvýšeného přístrojového panelu.

Mnoho návštěvníků autosalonu v Ženevě bude litovat, že se tento automobilový skvost neprodává už teď. Proč ho tedy Peugeot s takovým předstihem vystavuje? Cílem je odhalit budoucnost nové sportovní modelové řady značky Peugeot a zjistit, jak na ni bude veřejnost a novináři reagovat. Předtím, než se Peugeot Sport vrhne na další sportovní verze, potřebuje se ujistit, že se ubírá správnou cestou. Brzy tedy uvidíme, jak průzkumník 508 PEUGEOT SPORT ENGINEERED uspěje.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?