Zima útočí na naše smartphony: Jak se vyhnout rychlému vybití baterie při teplotách pod nulou?

 Technologie 
14. února 2019 09:21 / Marek Pokorný
  0
📷
2 fotografie v galerii
Zima útočí na naše smartphony Shutterstock
Když vyrazíte na zimní dovolenou, tak si určitě nezapomenete s sebou vzít nejenom chytrý mobil, ale také třeba outdoorovou kameru, chytré hodinky nebo i dron. A při nižších teplotách klesá celková kapacita baterií jakékoliv podobné elektroniky. Co se s tím dá dělat?

Pro fungování Li-Ion baterií je ideální teplota 15 až 20 stupňů Celsia. Při výrazně vyšších teplotách u baterií hrozí přehřátí a výbuch, při nižších teplotách zase klesá jejich celková kapacita, rychleji se vybíjejí a při dlouhodobém vystavení mrazu se poté akumulátor může poškodit i nevratně.

Odborníci z BatteryShop.cz udávají, že kapacita předtím plně nabitého akumulátoru klesne při teplotě kolem bodu mrazu zhruba o 20 procent, při minus 20 stupních Celsia pak o celých 40 procent.

Co tedy máte dělat, když svou novou elektroniku zkrátka vzít ven do mrazu potřebujete či opravdu chcete? Základem je poskytnout jí alespoň o něco teplejší prostředí. Některé akční kamery a fotoaparáty například disponují speciálními obaly, které zařízení částečně chrání před chladem, ale navíc i před velmi nebezpečnou kondenzací vlhkosti.

Menší, a zejména nositelnou elektroniku, pak můžete zahřívat vlastním tělem. Například chytré hodinky, fitness náramky a různé sporttestery je proto vhodné nosit přímo na holém těle pod vrstvou oděvu a nikoliv až na bundě. Sice se obtížněji dostanete k jejich displeji a ovládání, ale zato jim poskytnete své tělesné teplo. Menší fotoaparáty a kamery pak v době, kdy jste venku, ale nepoužíváte je, rovněž noste nejlépe ve vnitřní kapse. Případně lze z větších zařízení vyndat baterii, a udržovat v teple alespoň tu.

Pokud si sebou vezmete na hory i dron, tak je důležité vědět, že při zimním létání s dronem si je nutné více hlídat stav baterie. Působení chladu může skokově snížit kapacitu akumulátoru a náhlé vybití baterie během letu může vést ke zřícení stroje.

Pokud se se svým dronem chystáte na zimní let, zkuste před letem zahřát baterii dronu alespoň na 20 stupňů Celsia. Někdy ale stačí, když s dronem vzlétnete kousek nad zem a necháte jej zhruba minutu stát na místě. Tím se zahřejí nejen motory ve vrtulích, ale i baterie.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David oslavil šedesátiny s dvouletým zpožděním. Dostal ale multiplatinovou desku

Styl

Nestárneme jen věkem, ale také stresem. Díky němu rychleji stárne náš imunitní systém a přicházejí...

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu