Stavba 21. století: Nový Velký hadronový urychlovač bude dlouhý 100 kilometrů

 Technologie 
13. února 2019 04:04 / Marek Pokorný
  0
📷
1 fotografie v galerii
Budoucí urychlovač by měl začít se sledováním kolizí elektronů a pozitronů Pixabay
Vědci na začátku letošního roku prozradili, jak bude vypadat nástupce současného LHC (Large Hadron Collider), tedy Velkého hadronového urychlovače. Ten by měl být dlouhý 100 kilometrů, vést opět pod zemí a do ostrého provozu by se mohl dostat již v roce 2040.

Tento nový urychlovač bude postaven poblíž současného 27kilometrového LHC, tedy nedaleko Ženevy. Ten dnešní se již stihl zapsat tím, že potvrdil existenci Higgsova bosonu v roce 2012. Vědci doufají, že se 22 členských států CERNu (Evropská organizace pro jaderný výzkum) co nejdříve dohodne a domluví na realizaci projektu.

Budoucí urychlovač by měl začít se sledováním kolizí elektronů a pozitronů (elektronový a pozitronový kolidér zde bude první) a měl by stát přes 10 miliard dolarů. Další fáze přinese supravodivý protonový stroj v tomtéž tunelu, jenž bude stát dalších více než 15 miliard dolarů. A ten by měl být postaven kolem roku 2050.

Hlavním cílem pro nový FCC (Future Circular Collider) je mít 100kilometrový supravodivý protonový akcelerační prstenec, jenž zvládne energie až 100 TeV. To značí, že bude o jeden řád výkonnější než LHC. To řekl na setkání s novináři Frédérick Bordry, ředitel pro technologie v CERN.

Začít by se ale mělo elektronovým-pozitronovým strojem, stejně jako LEP předcházel LHC. To vše by samozřejmě zajistilo pro částicové fyziky velmi nabitý program a stovky studií ke zkoumání.

Celý plán je rozpracovaný již asi tak pět let, ale je jasné, že si věda 21. století asi bude žádat právě toto (citujeme z CERNu): „Bude to provokativně výkonný částicový kolidér, jenž slavnostně inauguruje částicovou fyziku vysokých energií do 21. století."

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Třiapadesátiletá topmodelka Helena Christensen ukázala nádhernou postavu jen v průsvitném krajkovém prádle

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte