Stavba 21. století: Nový Velký hadronový urychlovač bude dlouhý 100 kilometrů

Budoucí urychlovač by měl začít se sledováním kolizí elektronů a pozitronů
 Technologie 
13. února 2019 04:04 / Pixabay
  2   0
Vědci na začátku letošního roku prozradili, jak bude vypadat nástupce současného LHC (Large Hadron Collider), tedy Velkého hadronového urychlovače. Ten by měl být dlouhý 100 kilometrů, vést opět pod zemí a do ostrého provozu by se mohl dostat již v roce 2040.

Tento nový urychlovač bude postaven poblíž současného 27kilometrového LHC, tedy nedaleko Ženevy. Ten dnešní se již stihl zapsat tím, že potvrdil existenci Higgsova bosonu v roce 2012. Vědci doufají, že se 22 členských států CERNu (Evropská organizace pro jaderný výzkum) co nejdříve dohodne a domluví na realizaci projektu.

Budoucí urychlovač by měl začít se sledováním kolizí elektronů a pozitronů (elektronový a pozitronový kolidér zde bude první) a měl by stát přes 10 miliard dolarů. Další fáze přinese supravodivý protonový stroj v tomtéž tunelu, jenž bude stát dalších více než 15 miliard dolarů. A ten by měl být postaven kolem roku 2050.

Hlavním cílem pro nový FCC (Future Circular Collider) je mít 100kilometrový supravodivý protonový akcelerační prstenec, jenž zvládne energie až 100 TeV. To značí, že bude o jeden řád výkonnější než LHC. To řekl na setkání s novináři Frédérick Bordry, ředitel pro technologie v CERN.

Začít by se ale mělo elektronovým-pozitronovým strojem, stejně jako LEP předcházel LHC. To vše by samozřejmě zajistilo pro částicové fyziky velmi nabitý program a stovky studií ke zkoumání.

Celý plán je rozpracovaný již asi tak pět let, ale je jasné, že si věda 21. století asi bude žádat právě toto (citujeme z CERNu): „Bude to provokativně výkonný částicový kolidér, jenž slavnostně inauguruje částicovou fyziku vysokých energií do 21. století."

Marek Pokorný | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Alpy vydávají artefakty tisíce let uvězněné v ledu. Patřili dávným lovcům

Dům a zahrada

Peroxid vodíku nemusí sloužit pouze k čištění ran. Vybělí i prádlo a zlikviduje plísně

Cestování

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se budete neskutečně bát

Zavřít reklamu