Jste již připraveni na DVB-T2? Největší mýty o novém televizním vysílání

 Technologie 
29. ledna 2019 15:10 / Marek Pokorný
  12
📷
2 fotografie v galerii
Proč vlastně přichází vysílací standard DVB-T2? Shutterstock
Podle několika loňských průzkumů je již čtvrtina českých domácností připravena na přechod na nový vysílací standard DVB-T2. To je určitě dobře, protože vypínání stávajícího pozemního televizního vysílání proběhne již letos na podzim. Jaké jsou ovšem největší mýty o tomto novém televizním vysílání?

DVB-T2 (Digital Video Broadcasting – Terrestrial) je standard digitálního televizního vysílání přes pozemní vysílače. DVB-T2 vychází z původního standardu DVB-T. Nový DVB-T2 umožňuje vysílat vyšší datový tok při jinak stejné šířce televizního pásma multiplexu - bude tedy možné vysílat více programů při stejně vysoké kvalitě.

Jeden z nějčastějších mýtů o DVB-T2 zní: "Nové vysílání si vymysleli výrobci televizorů, aby zákazníci museli pořizovat po několika letech zase nové televize". Ovšem výrobci televizorů nemají na přechod na nový typ vysílání žádný podíl. Jde o změnu vynucenou mobilními operátory, kteří potřebují vysílací spektrum využít pro lepší mobilní internetové připojení. Nový standard vysílání umožní vysílat obraz ve vyšším rozlišení, zároveň nabídne více prostoru pro zvýšení počtu programů.

Další častý mýtus zní: "Přechod na nový standard vysílání se týká všech televizorů". DVB-T2 se ovšem týká pouze pozemního vysílání. Kohokoli, kdo přijímá televizní signál jiným způsobem, např. satelitem, kabelem nebo po internetu jako IPTV, se změna netýká.

Lidé si také často myslí, že jakmile se současné televizní vysílání v mém okolí vypne, můžu televizi, která DVB-T2 nepodporuje, vyhodit. To také není pravda: stejně jako u předchozí vlny digitalizace není nutné hned televizor nosit k popelnicím, pokud zrovna DVB-T2 nepodporuje. Stačí pouze přikoupit set-top box, který se dá sehnat již od 500 Kč.

Další mylná představa zní: "Budu si muset pořizovat novou anténu". Ovšem antény, které jsou schopné přijímat současné digitální vysílání DVB-T, budou umět přijmout i DVB-T2. Čili pokud nemáte žádný problém se současným vysíláním, nebudete mít ani s tím novým.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum