Američané při výbuchu jaderné bomby na atolu Bikini neodhadli její sílu a zamořili tak obrovské území

 Technologie 
23. ledna 2019 09:53 / Marek Pokorný
  3
📷
1 fotografie v galerii
Vědci předpokládali výbuch o síle 5 - 6 megatun, ale zatím byl trojnásobný Pixabay
Jak probíhaly závody v jaderném zbrojení a jaké největší jaderné výbuchy má lidstvo za sebou? Když se ohlédneme do minulosti, závody v jaderném zbrojení zasáhly především USA, Rusko, Francii, Velkou Británii a Čínu, ale nejenom je.

Poprvé předvedly USA atomový výbuch 16. července 1945. Šlo o bombu o síle 20 kilotun. Jednalo se vlastně o generálku na dva výbuchy, které v srpnu téhož roku smazaly z mapy japonská města Nagasaki a Hirošima.

Ovšem brzy následoval další, větší výbuch, a to 1. března 1954. Nad atolem Bikini vylétla do vzduchu vůbec první termonukleární hlavice. A právě zde došlo k omylu. Vědci předpokládali výbuch o síle 5 - 6 megatun, ale zatím byl trojnásobný, tedy o síle 15 megatun. Díky tomuto omylu se zamořilo na 18 000 km čtverečních oceánu. S tak velkým rozsahem výbuchu ale nikdo nepočítal. Proto došlo i k zásahu civilistů. Jenom na japonské rybářské lodi Lucky Dragon No.5 zemřelo na následky radiace 23 námořníků. 

SSSR podnikl svůj první jaderný test RDS-1 29. srpna 1949. Jejich bomba byla velice podobná té, která vybuchla nad Nagasaki. Však také za její výrobou stála hlavně špionáž. Později ale 12. října 1961 Sověti překvapili vůbec nejsilnějším výbuchem.

Odpálili bombu zvanou Car o síle 50 megatun. Její atomový hřib se vyšplhal do výše 94 km a seismická vlna, kterou výbuch způsobil, se dala měřit i po svém třetím oběhu kolem planety. Později se už výbuch o podobné síle zopakovat neodvážili. 

Za SSSR následovala Velká Británie, která svůj první jaderný test podnikla 10. října 1952. Později si ale 28. dubna 1958 troufla na bombu o síle 3 megatuny, kterou odpálila na Vánočním ostrově. Vzhledem k tradičnímu soupeření Velká Británie-Francie si samozřejmě jaderný test nemohla nechat ujít ani Francie.

Co umí štěpení jádra si proto vyzkoušela na Sahaře 13. února 1960. Později si Francouzi zkusili 24. srpna 1968 v rámci operace Canopus odpálit třímegatunovou nálož na atolu Mururoa. Do pětky jaderných velmocí se pak 16. října 1964 připojila i Čína, která si akci vyzkoušela na polygonu Lop Nur. 17. června 1967, kdy tam poslala do světa i termovodíkovou bombu o síle 3 megatuny. 

Ovšem pětici zemí experimentujících se silou jádra šlapou na paty i další. V roce 1974 si s pomocí Sovětského svazu vyzkouší výbuch atomové bomby i Indie. Svoji odpověď nalezl i Pákistán, který na sebe výbuchem upozornil roku 1998, Indie v témže roce zkusila jaderný test. Jadernou zbraň má Izrael. Naproti tomu Bělorusko, Ukrajina a Kazachstán a také Jihoafrická republika se těchto zbraní vzdaly.

Přesně naopak se ale zachovala Severní Korea. Ta jako jediná vyzkoušela jaderné zbraně i v novém 21. století, a to hned třikrát - v letech 2006, 2009 a 2013. Do současnosti už došlo na světě celkem k více než 2 000 jaderným výbuchům prováděných v rámci testování jaderných zbraní. Jednoznačně v nich vedou Spojené státy americké, na které připadá polovina těchto výbuchů (1v032), na druhém místě je Rusko.   

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum