Pýcha americké armády, jaderná ponorka USS Thresher, pohřbila ve svých útrobách 129 lidí
USS Thresher se pyšní spoustou vynikajících vlastností, mimo jiné dokáže klesnout pod hladinu hlouběji než do 300 metrů. Pohon ponorky je velice tichý, takže nebudí zbytečnou pozornost. Ideální vojenské plavidlo. Je zároveň vybaveno novým vysokofrekvenčním 3D sonarem. Na jeho palubě nechybí jaderný reaktor a také střely s jadernými hlavicemi.
Je ovšem smutné, že tahle americká pýcha nebrázdí hluboké vody oceánu moc dlouho. Už 9. dubna 1963 totiž pluje vstříc své zkáze. Doprovází tehdy loď USS Skylark během její testovací plavby.
Součástí programu mají být i ponory, a to až do maximální hloubky, která je povolena. Na palubě ponorky Thresher se tehdy nachází 112 námořníků a navíc ještě 17 civilistů, jejichž úkolem je bedlivě sledovat celý proces testování.
Další den, tedy 10. dubna 1963, má ponorka v plánu se ponořit do hloubky zhruba 350 km od mysu Cod poblíž břehů Nové Anglie. Klesnout má až do nejnižší povolené hloubky. Krátce před osmou začíná ponor.
Dorozumívání mezi ponorkou USS Thresher a lodí Skylark se děje pomocí podvodního telefonu. Jenže už v 9:14 hodin loď hlásí, že s ponorkou nemá kontakt. Krátce předtím ponorka oznámila problémy. Pozdější analýzy zvuků v podvodním telefonu napovídají, že jde o jakési divné praskavé zvuky. Co se vlastně děje?
Zřejmě tehdy přestal fungovat jaderný reaktor, snad vlivem prosáknutí vody a zkratu elektřiny. Jenže uvést reaktor do chodu je dlouhá záležitost, mohlo by to trvat i 45 minut, a tak se posádka patrně uchyluje k jinému řešení, které by ponorku mělo vynést na hladinu. Asi naplňuje stlačeným vzduchem balastní nádrže. To se ale patrně nepovede, a tak místo aby Thresher stoupal k hladině, naopak klesá ještě hlouběji.
Tlak vody pak rozdrtí trup a celá posádka čítající 129 lidí následně umírá. Ačkoli na místo okamžitě míří záchranné lodě, nedá se už nic dělat. Plavidlům se dlouho ani nevede ztroskotanou ponorkou nalézt. Zahlédne ji až v červnu 1963 loď Recovery batyskafem Trieste. Trosky jsou rozmetány v hloubce 2 600 metrů.