V sousedním Německu vznikne obrovská baterie na ukládání elektrické energie

 Technologie 
05. ledna 2019 09:13 / Lukáš Bauer
  1
Loading...
📷
1 fotografie v galerii
Baterie bude tvořena celkem třinácti kontejnery Internet
Česká společnost vybuduje v areálu hnědouhelné elektrárny v německé Lužici obrovskou baterii, která bude sloužit jako uložiště elektrické energie. Bude se jednat o jedno z největších podobných zařízení na území Evropy.

V areálu hnědouhelné elektrárny v německé Lužici vznikne jedna z největších baterií v Evropě. Její výstavbu bude realizovat česká společnost EGEM. Tato baterie má umožnit efektivní ukládání elektrické energie z obnovitelných zdrojů.

Obrovská baterie bude složena celkem ze 13 kontejnerů, které budou umístěny přímo v areálu. Celková investice do zařízení má být podle plánů asi 25 milionů eur (v přepočtu 644 milionů korun), přičemž přípravné práce by měly začít již letos v létě.

Baterie má také umožnit lepší stabilizaci přenosové soustavy v Německu. Lithium-iontová baterie s kapacitou 53 megawatthodin má využívat inovativního řízení nabíjení a má podporovat nový řídící systém elektráren.

Tento projekt je v Evropě zcela unikátní svou velikostí i technickým řešením. Díky nové baterii bude společnost schopná lépe vyhovět rostoucím požadavkům. Celková plocha, kterou bude baterie zabírat, je podle projektu 120 na 44 metrů a dodávat může energii až 15 000 domácností.

Společnost EGEM, která je za výstavbu zodpovědná, sídlí v Českých Budějovicích. Podobný projekt, i když v mnohem větším měřítku, vybudoval v minulém roce v Austrálii také Elon Musk. Baterie jsou dnes ale součástí nejen energetiky, ale prakticky každého zařízení včetně automobilů a motocyklů.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?