Největší robot na světě se prohání po australských pouštích

 Auto-Moto 
03. ledna 2019 10:29 / Lukáš Bauer
  1
📷
1 fotografie v galerii
Autonomní vlak v Austrálii je přezdíván největším robotem světa Internet
Největšího robota na světě, jak se přezdívá autonomní vlakové soupravě, provozuje v australských pouštích společnost Rio Tinto. Zcela autonomní vlak slouží těžební společnosti k přepravě nerostných surovin ze vzdálených dolů.

Australská těžební společnost Rio Tinto nedávno uvedla, že její první autonomní vlak na světě je plně funkční. Na vývoji vlakové soupravy pracovala společnost několik let a v budoucnu má výrazně zefektivnit vlakovou dopravu.

Autonomní vlaková souprava je navíc přezdívána největším robotem světa díky absenci lidské posádky. Vlak byl vyvíjen v oblasti Pilbar v Austrálii a podle společnosti je nyní souprava plně funkční.

„K automatizaci železniční sítě této velikosti vedla velice trnitá cesta navíc v tak vzdáleném místě, jako je Pilbara. Výsledky testování ale naznačují, že potenciál pro zvýšení efektivity je zde obrovský,“ uvedl generální ředitel společnosti Rio Tinto Ivan Vella.

Autonomní vlak je jen jednou z několika částí ambiciózního automatizačního projektu, který zahrnuje další robotické systémy a vozidla bez řidiče, s jejichž pomocí chce Rio Tinto automatizovat svou těžbu.

Společnost provedla první zkoušku vlaku bez posádky začátkem tohoto roku a nyní tvrdí, že systém dokončil více než milion kilometrů autonomního cestování. Společnost také uvedla, že projekt autonomního vlaku nebude znamenat rozsáhlou ztrátu pracovních pozic v regionu.

Zvýšit efektivitu vlakové dopravy se společnosti snaží už pěknou řadu let. V rámci tohoto cíle vzniklo mnoho úspěšných i velice neúspěšných projektů. Typickým příkladem je například tato lokomotiva s motory z bombardéru.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod