Americká sonda InSight umístila na povrch Marsu speciální přístroj

Sonda InSight umístila na povrch Marsu seismometr
 Technologie 
27. prosince 2018 09:57 / Internet
  1   1
Sonda InSight, která koncem listopadu dosedla na povrch Marsu, nyní na jeho povrch umístila speciální přístroj, takzvaný seismometr SEIS. Informovala o tom Laboratoř tryskových pohonů (JPL) NASA. Její zástupci rovněž uvedli, že robotický systém tímto dokončil důležitou etapu své mise.

Sonda InSight umístila na povrch Marsu svůj první přístroj, speciální seismometr SEIS, který bude měřit aktivitu Marsu pod jeho povrchem. Na svých webových stránkách o této události informovala Laboratoř tryskových pohonů (JPL) NASA z Kalifornie.

„Umístění seismometru je stejně důležité jako přistání InSight na Marsu. Tento seismometr je přístroj s nejvyšší prioritou. Potřebujeme ho totiž ke splnění přibližně tří čtvrtin našich vědeckých cílů,“ vysvětlili výzkumníci z JPL.

Americká sonda InSight přistála na rudé planetě 26. listopadu a je dalším z řady robotů americké NASA, kteří v současné době na Marsu provádí výzkum. Tento robot je však prvním, který bude studovat Mars pod povrchem.

Sonda InSight je stacionární, což znamená, že po celou dobu svého výzkumu zůstane na jednom místě, které NASA velmi pečlivě vybírala. Vědci si slibují, že citlivé palubní přístroje přinesou důležité informace o jádru Marsu a o vývoji planety. Poznatky vědci chtějí využít i při bádání o vzniku a historii Země.

Přípravu na umístění dvou přístrojů zahájil tým mise záhy po přistání. Pomocí snímků blízkého okolí experti na Zemi vybírali nejvhodnější místo pro jejich usazení. Vedle velice citlivého francouzského seismometru jde o německý přístroj HP3, který je schopen zavrtat se až pět metrů pod povrch a měřit proudění tepla v hlubinách čtvrté planety Sluneční soustavy. Dále čtěte: (Tato lokomotiva s motory z bombardéru bývala nejrychlejším vlakem USA).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Aktivita neutronových emisí v troskách Černobylu roste a vědci nevědí proč. Navíc průzkum je prakticky...

Dům a zahrada

Jak pěstovat krásné fuchsie. Zvládnou to i méně zkušení pěstitelé

Cestování

Je čas objevit pohádkově krásná místa. A nemusíte cestovat daleko

Zavřít reklamu