Kyborgové a hibernace. Realita, která pomůže s léčbou orgánů, rakoviny i stárnutím populace

 Technologie 
10. prosince 2019 13:36 / Terezie Zamlynová
  0
📷
2 fotografie v galerii
Možná již za pár desítek let bude člověk definitivně jiný Depositphotos
Odvrátit problémy, které Japonsku hrozí v důsledku stárnutí populace a snižování porodnosti a nedostatku pracovních sil, mají pomoci nové technologie. Ty mají za cíl do třiceti let uvádět do běžné praxe hibernaci, náhradu lidských orgánů a vytvoření kyborgů.

Japonská vláda slíbila uvolnit 921 milionů dolarů (100 miliard jenů) na výzkumné projekty zaměřené například na umělou hibernaci či vývoj technologií, které by člověka mohly proměnit v kyborgy.

V rámci této iniciativy byli vědci vyzváni, aby navrhli efektivní způsoby, jak odvrátit problémy, které zemi vycházejícího slunce hrozí v důsledku stárnutí populace a snižování porodnosti. Konkrétně jde třeba o nedostatek pracovních sil.

Elektronika nahradí lidské orgány?

Nyní se zdá, že podle některých odborníků řešení spočívá právě v nahrazování lidských orgánů sofistikovanými elektronickými zařízeními a v ukládání lidí do stavu podobného zimnímu spánku.

Japonsko hodlá investovat do výzkumu v celkem 25 různých oblastech, mezi něž patří namátkou i zalesňování nebo recyklace průmyslového odpadu, uvedl letos v létě deník Nikkei Asian Review. Jakmile budou předloženy kompletně všechny návrhy, japonská vláda rozhodne, podle jakého klíče vyčleněnou částku rozdělí.

Jisté je, že se tyto kroky nezačnou odehrávat v nejbližších měsících, ale půjde o záležitost na řadu let. Jednotlivé projekty by měly být dokončeny v období 2035 až 2060.

Hibernace jako zbraň v boji proti rakovině

Pokud vše půjde dobře, japonští kyborgové by mohli spatřit světlo světa už za třicet let, tedy v roce 2050. Do téhož roku by měla být zavedena i umělá hibernace, o níž se předpokládá, že lidstvu mimo jiné pomůže dosahovat mnohem vyššího věku.

Umělá inteligence v armádě i do boje

Umělá inteligence a technologie dobývají ale již nyní různé oblasti lidské činnosti. Armádu pochopitelně nevyjímaje.

Není už tajemstvím, že v některých armádách světa budou stále častěji bojovat roboti či dokonce humanoidi – to vše už sem tam na veřejnost proniká. Nedávno upoutala pozornost také zbraň, která by měla umět zabíjet pouze lidi s přesně charakterizovanou DNA. Mělo by se jednat o biologickou zbraň, cílená by byla podle DNA příštích stanovených obětí.

Roboti podobní ptákům, hmyzu či hadům

Letos v květnu také zveřejnila jihokorejská Defence Acquisition Programme Administration (DAPA) dokument, z něhož vyplývá, že do roku 2024 začlení do armádních operací takzvaná biomimetická zařízení. Jedná se o roboty inspirované například ptáky, hmyzem či hady, kteří budou pomáhat vojákům v jejich misích.

Je to zpráva, která může oslnit milovníky pokroku a nejmodernějších technologií, avšak neohromuje každého. Naopak – vyvolává též řadu obav. Kritici varují, že každé rozhodnutí tohoto typu přibližuje lidstvo o další krok k budoucnosti, v níž se budou po bojištích pohybovat roboti připomínající filmové Terminátory. Umělí roboti, kteří budou rozhodovat jen na základě svých měřítek o tom, koho zlikvidovat a koho ušetřit. Čtěte také: Přijde den, kdy stroje předstihnou lidskost? Riziko, před kterým varoval už Einstein.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Objevte nejnovější kolekci minišatů Reserved. Letní inspirace, které uchvátí!

Styl

Jak vybrat oblečení na prvním rande? Díky červené barvě z vás muž nespustí oči

Dům a zahrada

Proč nejsou kočky tak věrné jako psi? Psi potřebují lásku, kočky jistoty