Astronauti dokončili třetí fázi složité opravy detektoru antihmoty. Práce probíhají v otevřeném vesmíru

 Letectví 
03. prosince 2019 08:22 / Lukáš Bauer
  0
📷
4 fotografie v galerii
Detektor antihmoty má potvrdit existenci antihmoty Internet
Dvojice astronautů Luca Parmitano a Drew Morgan během své pondělní směny dokončila v otevřeném vesmíru třetí fázi opravy takzvaného detektoru antihmoty, který se nachází na vnějším plášti Mezinárodní vesmírné stanice. Celý průběh opravy experimentálního zařízení NASA vysílala na webu.

Detektor kosmického záření Alpha Magnetic Spectrometer (AMS) je experimentálním modulem částicové fyziky, který je určen pro měření a sběr údajů kosmického záření ve vesmíru. Na projektu AMS, který má mimo jiné také prokázat existenci antihmoty, se podílelo celkem 16 světových zemí.

Zařízení se před několika měsíci porouchalo a byla naplánována jeho oprava, která je však velice náročná. Experti museli nejdříve vypracovat bezpečný a efektivní postup při jeho opravě, protože zařízení není konstruováno pro opravu ve vesmíru.

Oba kosmonauti zahájili přípravné práce již 15. listopadu, kdy během pracovní směny vyměnili chladící systém a připravili elektrickou kabeláž. Během pondělního výstupu tak astronauté dokončili připojení chladícího potrubí k modulu a připevnili speciální kryt.

Astronauty čeká ještě čtvrtá poslední směna a oprava zařízení by tím měla být dokončena. NASA uvedla, že celá operace je poměrně riskantní díky manipulaci s ostrými předměty, jakou jsou například uříznuté kovové trubky. Pokud se poslední část náročné opravy podaří, AMS začne opět sbírat klíčová data.

Parmitano, který je nyní velitelem šestičlenné posádky ISS, v pondělí završil svůj pátý výstup do otevřeného kosmu, jeho kolega Morgan už šestý. Podporu jim z paluby ISS poskytovala americká astronautka Jessica Meirová, která obsluhovala mobilní robotický servisní systém Canadarm2. Dále čtěte: (Superpočítač na palubě Mezinárodní vesmírné stanice bude provádět složité experimenty).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod