Astronauti dokončili třetí fázi složité opravy detektoru antihmoty. Práce probíhají v otevřeném vesmíru
Detektor kosmického záření Alpha Magnetic Spectrometer (AMS) je experimentálním modulem částicové fyziky, který je určen pro měření a sběr údajů kosmického záření ve vesmíru. Na projektu AMS, který má mimo jiné také prokázat existenci antihmoty, se podílelo celkem 16 světových zemí.
Zařízení se před několika měsíci porouchalo a byla naplánována jeho oprava, která je však velice náročná. Experti museli nejdříve vypracovat bezpečný a efektivní postup při jeho opravě, protože zařízení není konstruováno pro opravu ve vesmíru.
Oba kosmonauti zahájili přípravné práce již 15. listopadu, kdy během pracovní směny vyměnili chladící systém a připravili elektrickou kabeláž. Během pondělního výstupu tak astronauté dokončili připojení chladícího potrubí k modulu a připevnili speciální kryt.
Astronauty čeká ještě čtvrtá poslední směna a oprava zařízení by tím měla být dokončena. NASA uvedla, že celá operace je poměrně riskantní díky manipulaci s ostrými předměty, jakou jsou například uříznuté kovové trubky. Pokud se poslední část náročné opravy podaří, AMS začne opět sbírat klíčová data.
Parmitano, který je nyní velitelem šestičlenné posádky ISS, v pondělí završil svůj pátý výstup do otevřeného kosmu, jeho kolega Morgan už šestý. Podporu jim z paluby ISS poskytovala americká astronautka Jessica Meirová, která obsluhovala mobilní robotický servisní systém Canadarm2. Dále čtěte: (Superpočítač na palubě Mezinárodní vesmírné stanice bude provádět složité experimenty).