Konec kouřícím komínům může udělat nový typ akumulátorů pro elektrárny

 Technologie 
21. listopadu 2019 09:06 / Petr Vlach
  0
📷
4 fotografie v galerii
Do nových baterií investuje i Bill Gates Pixabay
Stále větším problémem současné energetiky je nalezení nových možností ukládání energie. Do nových technologií se proto i hodně investuje. Víme, čemu věří Bill Gates, zakladatel Microsoftu.

Zatímco před nedávnou dobou dostali otcové lithium-iontového akumulátoru Nobelovu cenu za chemii, vědci celého světa pracují na různých dalších variantách, které by byly vhodnou náhradou.

Proč potřebujeme nové akumulátory

Jednoduchým důvodem, proč potřebujeme nové typy akumulátorů, je potřeba ukládat stále větší porce energie vyprodukované obnovitelnými zdroji. Různé varianty zdrojů ze solárních panelů či z větrných elektráren fungují jen po část dne. Je proto zapotřebí energii vhodným způsobem uskladnit a následně využít, když je potřeba.

Technologie budoucnosti?

Jednou z možných technologií jsou tzv. průtokové akumulátory. Jsou určené pro vysokokapacitní uskladnění energie, což je přesně použití, které je v současnosti nejvíc potřeba. Nyní už takové akumulátory existují a v principu používají dvojí elektrolyt oddělený membránou, skrze kterou probíhá chemická reakce. Potíž je v tom, že současný elektrolyt je toxický, používá se v něm vedle zinku také vanad.

Právě tyto akumulátory jsou ale nejběžnější dostupnou alternativou lithium-iontových. V současnosti jsou na trhu sestavy s kapacitou až dvě megawatthodiny. To je sice úctyhodné číslo, ale na pokrytí potřebných kapacit z ekologické výroby to stále nestačí.

Do čeho investoval Bill Gates

Zakladatel Microsoftu Bill Gates si řekl, že podpoří nový vývoj v oblasti průtočných akumulátorů a věnoval 700 milionů dolarů na urychlení práce na náhradě vanadu a zinku v akumulátorech železem. Je tedy patrné, že nové technologii věří a je si vědom její potřebnosti. Současně se tradiční výrobci lithium-iontových akumulátorů nemusejí bát, protože tyto akumulátory s námi budou ještě pěknou řadu let. Přijít s konceptem nových akumulátorů pro spotřební elektroniku se totiž stále příliš nedaří. Ke slovu proto jistě přijdou i české zásoby lithia. Svůj smysl tak budou mít i rady publikované třeba zde ohledně péče o akumulátory. Na druhou stranu, díky finanční injekci od technologického magnáta bude příští rok na trhu už blok o celkové kapacitě 5 megawatthodin pro elektrárny.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod