Přijde den, kdy stroje předstihnou lidskost? Riziko, před kterým varoval už Einstein

 Technologie 
15. listopadu 2019 14:36 / Terezie Zamlynová
  2
📷
2 fotografie v galerii
Kyborg může mít klidně krásnou ženskou tvář Depositphotos
V posledních letech se zdá, že celý svět jde směrem k policejnímu státu orwellovského rozsahu. Žijeme ve světě virtuálním, takřka každý náš krok se monitoruje a ukládá. A to je asi jen počátek. Vize některých expertů jsou daleko černější.

Skutečně jsme den ode dne stále více sledováni. Data ze sledovacích zařízení pak slouží celoplošně, napomáhají stále efektivnější kontrole nad lidmi a k tomu, aby podnítila k stále většímu konzumu. „Stádo se tak pěkně rozrůstá a je stále lenivější a pomalejší. Jsme otroky své záliby v technice. A jsme proto využíváni a manipulováni. A vše moc dobře víme. I proto zřejmě již před desetiletími prohlásil Albert Einstein, že se bojí dne, kdy technologie předstihne naši lidskost,“ uvedl nedávno autor knih s touto tématikou Michael Morris. Není sám, zmíněný Einstein skutečně budoucnost označil v podobném duchu: "Svět bude jen generací idiotů,“ uvedl.

To, že se oba muži zřejmě nemýlí, může naznačit fakt, že v Japonsku byla svolána již před časem tisková konference, při které byli představeni dva roboti (v podobách žen), co spolu vedli rozhovor a jen málokdo by odhalil podle podoby, že nejde o skutečné lidi, ale výdobytek techniky.

21. století začalo neslavně. Jak bude pokračovat?

Dvacáté první století tohoto letopočtu přitom začalo válkami, krachem trhu s nemovitostmi a ekonomickou krizí, jejíž rozsah ještě převážná většina lidí ani netuší. A tak se objevují hlasy, že se ekonomika a systém dluhů v celém světě blíží nezadržitelně k mohutné explozi.

Podle již citovaného spisovatele Morrise je jedno prý jisté a není to pozitivní: současná společnost je velmi nemocná a rok od roku se její stav zhoršuje.

„Místo toho, abychom dostali rozum a pochopili, že změnit by se měla celá společnost, dopustíme, aby se tlak ještě zvyšoval. Následná politika vycházející ze strachu z revolty pak zintenzivňuje dozor nad svými občany, a tak se instalují další kamery, přísněji se kontroluje telefonní a internetová komunikace a monitorují se bankovní konta. Nechali jsme se zotročit technikou. Ale kýžený výsledek to nepřináší," posteskl si nad realitou tento autor několika světových bestsellerů. Čtěte také: Armády brzy možná nabídnou vojákům neviditelné uniformy.

Státy jdou v důsledku všech okolností přitom ještě dál. Některé již oznámily, že vedle vojáků a policistů budou vysílat do terénu také roboty. A vývojáři dělají maximum pro to, aby ti roboti byli co nejdokonalejší. Koneckonců - pro roboty nebude problém někoho usmrtit, odpadlo by u nich i riziko posttraumatické stresové poruchy.

Už nyní letadélka jako čmeláci zabíjejí

Technologičtí fajnšmekři vědí, že již několik let se nasazují do některých bojů malá letadélka (drony) v podobě čmeláků. Dokážou i zabíjet. Potkat je můžeme ale i ve městech, třeba při provádění různých, ne vždy specifikovaných výzkumů. V bezpečné vzdálenosti sedí dispečeři a zaměřují je pomocí dálkového ovládání. Čtěte také: Proti vykradačům bankovních kont je stále častěji nasazována umělá inteligence.

Protože se tyto stroje stále vylepšují, možná již brzy se budou umět zaměřovat samy. Na vývoji robotů-vojáků a robotů policistů usilovně pracuje DARPA, což je výzkumný úřad amerických ozbrojených sil. Vojenský expert z USA, poručík plukovník Douglas A. Pryer, ve své eseji o vzestupu strojů varoval: Pokud okamžitě nezměníme způsob uvažování, záhy nás kompletně ovládnou stroje – a ty neznají slitování.

Pryer se zamyslel i nad tím, že se vzhledem k chladu a nelidskosti, s jakou jednají současní politici, nabízí otázka, zda všechen ten technický pokrok nezašel ještě mnohem dál, než si zatím myslíme. Čtěte také: Díky mobilním telefonům mají špehové i policie méně práce. A uživatelé mají problém.

Nebezpečí pod slovem transhumanismus?

Kdo o něm nikdy nic neslyšel, při menším pátrání zjistí, že jde o hnutí, které pilně pracuje na tom, aby sjednotilo lidi se stroji a vytvořilo takzvané cyborgy – zatím je známe jen z filmů. To by byli umělí tvorové, kteří by měli být kvůli genetickému inženýrství nezničitelní. Poškozené části by se jednoduše vyměnily jako auta nebo se dokonce opravily samy. Považujete to za sci-fi?

Miliarda eur na transhumanistický projekt

Již v roce 2013 Evropská unie vyčlenila historicky nejvyšší částku na výzkum ve výši jedné miliardy euro z peněz daňových poplatníků na jistý transhumanistický projekt. Jeho úkolem není nic menšího, než vytvoření umělého mozku. Čtěte také: Výzkum: Jednadvacáté století se nese ve znamení hloupnutí lidstva.

Je evidentní, že se lidská existence na celé planetě převratně mění. Moc lidského mozku, všechny znalosti, schopnosti i rozmary se podle některých expertů zkombinují brzy se schopnostmi počítačů tak, že budeme schopni komunikovat a tvořit způsobem, jaký si dnes zatím nedokáže asi nikdo představit.

Slučováním lidí a strojů ruku v ruce s prudkou inovací v oblasti genetického výzkumu i nanotechnologie se vytvoří svět, ve kterém nebude rozdíl mezi biologickým a mechanickým životem, stejně jako mezi fyzickou a virtuální realitou.

Konec lidské éry za dveřmi?

A jsme opět tak trochu u zdánlivě sci-fi scénářů. Singularita totiž znamená převzetí nadvlády strojů nad lidmi. Tento pojem přitom ale proslavil matematik a autor vědeckofantastické literatury Vernor Vinge. Ten v roce 1993 předpověděl, že do třiceti let bude lidstvo schopné vytvořit nadlidskou inteligenci (tedy někdy kolem roku 2023). Dodal k tomu však varovně, že brzy na to zřejmě nastane konec lidské éry. Čtěte také: Ve vojenských laboratořích zřejmě vzniká zbraň, která bude umět zabíjet na základě zadání DNA nebo rasy.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47