Nastupuje nová éra - síť Li-Fi. Internet rozhýbe pomocí světla

 Technologie 
12. října 2019 08:13 / Terezie Zamlynová
  0
📷
1 fotografie v galerii
Síť Li-Fi je zatím jen doplňkem stávající Wi-Fi Depositphotos
Podobnost se všeobecně známým termínem Wi-Fi není samozřejmě náhodná. Nová síť ale má být ještě dokonalejší. Ohromující na Li-fi je především rychlost přenosu dat. Zvládne přenášet desítky gigabajtů za sekundu. Základním stavebním kamenem tohoto přenosu dat prostřednictvím Li-Fi bude zdroj světla.

Na datech, jejich přenosu, sdílení a přijímání jsme všichni v dnešní době více či méně závislí. Podobné je to se světlem. Není tedy divu, že se objevila myšlenka, jak obojí propojit. A pomocí světla data přenášet.

Podařilo se, zatím sice ještě ne masově, ale vše je už jen otázkou času. Přenos dat totiž prokazatelně funguje za pomocí LED světel. Pokud bychom to popsali přesněji, pak lze uvést, že se jedná o vysokorychlostní technologii, oboustranný přenos dat, který je zcela bezdrátový. A ten byl pojmenovaný Li-Fi. Jméno vzniklo ze zkratky anglického výrazu Light Fidelity.

Zdroj světla přinese desítky gigabajtů za sekundu

Jak už bylo řečeno, základním stavebním kamenem přenosu dat prostřednictvím Li-Fi je zdroj světla. Musí se jednat o LED světlo, které je složené z diod, které blikají tak rychle, že to lidské oko nezvládne zachytit. Zachytí to však speciální přijímač zkonstruovaný tak, aby zvládl z blikání vytáhnout vysílaná data. Pak už jen stačí je přetavit do starého dobrého systému jedniček a nul, aby k příjemcům proudila data v podobě textů, fotek z dovolené či oblíbeného filmu.

Člověk blikání není schopen vidět, při pozorování vnímá pouze proud světla. Li-Fi by tedy nemělo být kvůli blikání nebezpečné ani pro epileptiky či pro jedince, u kterých blikající světla vyvolávají nevolnost. Dokonce panují názory, že Li-Fi naopak může přispět ke zlepšení zdravotního stavu člověka nebo dokonce k záchraně lidských životů. Jak? Tím, že se bude moci využívat bez problému tam, kde je zatím známá Wi-Fi rušena různými zařízeními.

Uplatnění i na tajných místech

Li-Fi je již nyní zajímavé i z bezpečnostního a strategického hlediska. Jelikož světlo nedokáže procházet pevnými stěnami, očekává se, že tato technologie poměrně snadno najde své místo například ve vládních a jiných institucích, podléhajících bezpečnostním prověrkám a různým stupňům utajení.

Je to jednoduché: zatímco totiž při použití Wi-Fi existuje riziko, že se někdo nezvaný nabourá do sítě a získá tak citlivá data, v případě, že strategické jednání probíhá v uzavřené místnosti, kde přenos dat zajišťuje Li-Fi pomocí LED osvětlení, není možné, aby se k přenášeným informacím dostal kdokoli mimo danou místnost. Čtěte také: Digitální dvojče: Jeho adopce firmám může přinést benefity.

Velkou budoucnost někteří IT specialisté předpovídají síti Li-Fi rovněž v oblasti dopravy. Pokud veškeré LED osvětlení může být zdrojem přenosu, venkovní LED osvětlení bude tak moci šířit informace o dopravní situaci jednotlivým automobilům, které by v sobě měly zabudované speciální přijímače. I proto se dalšímu vývoji již usilovně věnují automobilky Honda a Toyota.

Vše má ještě další pozitivní rozměr. Poněvadž v některých velkých městech tvoří LED světla většinu veřejného osvětlení a také řada domácností je již stoprocentně LED, odpadá tím nutnost složitě budovat znovu na celé planetě nové sítě k využití Li-Fi.

Revoluce v přenosu dat?

V současné době již není tajemstvím, že je stávající síť Wi-Fi často přetížená. Li-Fi je tedy novou nadějí, má navíc i mnohonásobně větší spektrum než Wi-F. K tomu je ekonomičtější.

Na druhou stranu je však nutné přiznat to, že Li-Fi zajišťuje stoprocentně efektivní přenos pouze v řádu desítek metrů. Delší vzdálenosti jsou problém, i když se na jeho odstranění pracuje. Stejně tak zbývá dořešit také třeba to, co se stane, když se zhasne nebo něco do světelného proudění vstoupí.

Do doby, než se podaří nalézt na tyto otázky odpovědi a případná řešení, je jisté, že Li-Fi má alespoň potenciál zatím stávající sítě doplnit. O úplné náhradě se bohužel mluvit ještě nedá. Psali jsme také: Dvanáct technologií, které do šestnácti let zásadně ovlivní svět.

I u nás na vývoji Li-Fi pracují experti

Asi nejznámější společností uváděnou v souvislosti s Li-Fi je nyní firma Signify, která se zaměřuje na zkušební provoz této technologie. Provádí ho v open space kancelářích, zasedacích místnostech nebo též ve vstupních halách. Zatím firma instalovala Li-Fi ve zhruba třiceti budovách po celém světě.

V Česku se přesto s Li-Fi počítá už v blízké budoucnosti - zejména v souvislosti s předpokládaným nástupem internetu věcí. To je internet, který má za cíl propojit dohromady lidi, procesy, data a věci. Vývojem a problematikou této nové sítě se u nás zabývá již několik českých výzkumníků z ČVUT z katedry elektromagnetického pole Fakulty elektrotechnické, kteří v rámci evropského projektu Vision spolupracují s řadou firem jako jsou Osram či Ford. Psali jsme také: Průlomový vývoj: Již brzy se naše mozky připojí k počítačům a vytvoří tak internet myšlenek.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězdy se podělily se svými fanoušky o „nezapomenutelný piknik“

Styl

Jak na nadýchané lívance? Stačí přidat jednu obyčejnou ingredienci a budou vždy perfektní

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda