Kdo byli největší masoví vrazi v historii a kolik obětí po sobě zanechali?

 Vojenství 
23. září 2019 11:59 / Blanka Štiková
  1
📷
3 fotografie v galerii
Největším masovým vrahem byl čínský vládce Mao Ce-Tung Pixabay
Všichni tři největší masoví vrazi dějin byli známi svojí krutostí a dodnes děsí jen jejich samotná jména. Tito tři muži historie za sebou zanechali desítky milionů obětí. Jejich přesný počet však není znám, jde o odhady.

Nejvíce obětí v historii mají na svědomí Mao Ce-tung, Stalin a Hitler. Jak žili a kdo z nich zmařil nejvíce lidských životů?

Mao Ce-Tung – 50 až 78 milionů obětí

Jednoznačně největším masovým vrahem byl čínský vládce Mao Ce-Tung, jenž patří mezi nejkrutější diktátory historie, který byl u moci přes 50 let. Připisuje se mu od 50 až do 78 milionů mrtvých, přesný počet není však znám. Tím si s velkým náskokem zajistil první místo v počtu obětí, které má na svědomí. Lidé za jeho vlády umírali v důsledku hladomoru obrovských rozměrů, je odhadováno, že při něm padlo za oběť na 10 až 30 milionů lidí. Říká se, že v některých oblastech na hlad a nemoci vymřelo až 40 %, zbytek padlo jako oběť nucených prací či poprav. Mao Ce-Tung dokonce také zavedl politiku vybírání minimálně jednoho statkáře (většinou to bylo více) pro veřejnou popravu, popravovalo se skoro v každé čínské vesnici, to za sebou zanechalo odhadem 2 až 5 milionů mrtvých.

Jak žil Mao Ce-Tung

Mao Ce-Tung žil v letech 1893 – 1976. Narodil se do poměrně bohaté rolnické rodiny v provincii Chu-nan, měl 6 sourozenců, ale jen on a dva jeho bratři se kvůli nemocem dožili dospělého věku. S myšlenkami marxismu se seznámil v Pekingu a v roce 1921 pomáhal budovat Komunistickou stranu Číny. Roku 1935 se stal tajemníkem, od roku 1943 byl předsedou Komunistické strany Číny. Od roku 1949 až do své smrti byl nejvýznamnější osobností v nově vzniklé komunistické Čínské lidové republice. Mao Ce-Tung zemřel 9. září 1976 ve věku 82 let.

Veřejné mínění o Mao Ce-Tungovi

Dodnes je Mao Ce-Tung vyobrazen na čínských bankovkách a na Náměstí Nebeského klidu v Pekingu ještě dnes naleznete na bráně obří fotografii Mao Ce-Tunga. A možná vás překvapí i průzkum veřejného mínění, kdy podle 85 % Číňanů převažují zásluhy Mao Ce-Tunga nad jeho chybami.

Josif Stalin – 10 až 47 milionů obětí

Sovětský diktátor Josif Stalin (rodným jménem Josif Vissarionovič Džugašvili) má podle známých údajů na svědomí 23 milionů obětí, podle jiných odhadů však zavinil smrt mnohem většího počtu lidí. Některé odhady tvrdí, že za 24 let Stalinovy vlády zemřelo na 42,7 milionu lidí. Jen denně prý za jeho vlády umíralo hlady několik tisíc lidí. Podle oficiálního odhadu se počet mrtvých při hladomoru na Ukrajině, v Rusku a Kazachstánu ve 30. letech během násilné kolektivizace zemědělství pohybuje kolem 8 milionů obyvatel. Stalinův podpis nesou i masové deportace, čistky, politické procesy či vyvražďování domnělých odpůrců. Dohromady tento stalinský teror přinesl minimálně 10 milionů obětí. Stalin mimo jiné zabíjel i své vlastní lidi. Vrcholem velké čistky byly takzvané Moskevské procesy, při nichž byli odsouzeni k trestu smrti i bývalí Leninovi a Stalinovi spolupracovníci, došlo ale také k čistce v armádě, ta postihla většinu nejvyšších velitelů. Podle oficiálních údajů tajné policie NKVD bylo v letech 1937 – 1938 zatčeno celkem 1 548 367 osob a 681 692 z nich bylo zastřeleno. Stalin se tedy právem počítá mezi nejkrvavější diktátory všech dob.

Jak žil Josif Stalin

Josif Stalin žil v letech 1878  – 1953 a byl známým gruzínským revolucionářem, politikem a politickým teoretikem pod jménem Stalin. Podle matriky se Stalin narodil v roce 1978 v gruzínské rodině v městě Gori. Stalinův otec pocházel z vesnické rolnické rodiny. Jeho otec byl tvrdý člověk a alkoholik, který prý ženu i malého Josifa krutě bil. Stalinova matka byla věřící a z Josifa chtěla mít kněze. Od roku 1902 do 1913 byl prý 7x zatčen za revoluční činnost, opakovaně uvězněn a odesílán do vyhnanství. V roce 1903 se Stalin připojil k bolševikům a v roce 1917 Lenin dosadil za členy Ústředního výboru Zinověva, Kameněva a Stalina, ten se tehdy dostal poprvé k moci. Když pak byli u moci bolševici, dosadil Lenin Stalina za komisaře pro národnostní problematiku. V letech 1922 – 1952 byl Stalin generálním tajemníkem Komunistické strany Sovětského svazu. Stalin byl paranoidní a v pozdních letech trpěl arterosklerózou. Dne 5. března 1953 zemřel.

Veřejné mínění o Stalinovi

Stalin měl ve světě velký vliv a jeho příznivci oceňují pokrok SSSR za jeho vlády jako je růst ekonomiky či podíl na vítězství nad nacistickým Německem ve 2. světové válce. V průzkumu z roku 2012 v Rusku kladně ohodnotilo Stalina 28 % dotázaných, průzkum z roku 2016 ukázal od roku 2007 výrazný narůst počtu osob v Rusku kladně oceňujících roli Stalina. V roce 2017 byl již Stalin v ruské anketě vyhodnocen jako největší historická osobnost (38 %), a to před Vladimírem Putinem (34 %). Ve Stalinově rodné Gruzii vyjádřilo ke Stalinovi kladný vztah 46 % dotazovaných.

Adolf Hitler – 15 až 70 milionů obětí

Adolf Hitler byl německý nacistický politik rakouského původu. Od roku 1933 do své smrti byl kancléřem a diktátorem nacistického Německa, který vládl 12 let. Jako takzvaný Vůdce měl odpovědnost za zločiny nacistického režimu, likvidoval hlavně Židy, Romy, postižené, Poláky a další Slovany. V roce 1935 Hitler vyhlásil na sjezdu NSDAP Norimberské zákony, na jejichž základě mohl likvidovat každého, kdo neprokázal "árijský původ". Začalo systematické vyvražďování Židů, nacisté jich za necelé čtyři roky vyvraždili na 6 milionů, tedy asi dvě třetiny Židů v Evropě. Odhady počtu jeho obětí se liší podle toho, zda jsou do nich započítány pouze oběti války nebo i oběti vyhlazovacích táborů. Nejskromnější odhady pak udávají 15 milionů mrtvých, ale některé uvádějí i přes 70 milionů mrtvých. Do statistik obětí však často není započítáno asi 35 - 60 milionů mrtvých na evropských bojištích 2. světové války, kterou Hitler vyvolal.

Jak žil Adolf Hitler

Adolf Hitler žil v letech 1889 – 1945. Pocházel z rodiny rakouského státního úředníka. Nedosáhl ani maturity a toužil po tom stát se umělcem. Po smrti rodičů se jako nezaměstnaný pohyboval ve Vídni a během toho se utvrdil ve svých rasistických a antisemitských názorech a také se začal zajímat o politiku. Roku 1913 se přestěhoval do Mnichova a po vypuknutí 1. světové války se dobrovolně přihlásil do německé armády. V roce 1919 Hitler jako třicetiletý vstoupil do nacistické strany práce a o rok později ji přejmenoval na NSDAP a vedl ji, měl totiž charisma a uměl řečnit. V roce 1923 vedl nezdařený pokus o puč, po němž byla jeho strana zakázaná a on skončil na rok ve vězení, tam sepsal své dílo Mein Kampf (Můj boj). Již z této knihy bylo možné vyčíst zrůdnost nacistické ideologie.

Na konci 20. let při velké hospodářské krizi se Hitlerova NSDAP stala nejsilnější politickou stranou v zemi. Roku 1933 byl Hitler jmenován kancléřem, své odpůrce ve straně zlikvidoval v roce 1934 během takzvané noci dlouhých nožů a brzy získal absolutní moc. V roce 1939 napadením Polska vyvolal 2. světovou válku, ta se stala nejkrvavějším konfliktem v dějinách lidstva, počet obětí se odhaduje na 35 až 60 milionů. Na Hitlera bylo spácháno několik atentátů, ale žádný z nich nebyl úspěšný. Hitler zemřel až 30. dubna 1945, když po prohrané válce údajně spáchal sebevraždu v berlínském bunkru se svou novomanželkou Evou Braunovou. Dále čtěte: Nejnovější průzkum ukázal, který stát má v současnosti nejsilnější armádu světa, i to jak dopadla ČR.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky