Špioni, papež a další. Ti všichni už komunikují se světem přes sociální sítě. V Česku je to slabší

 Technologie 
15. září 2019 14:50 / Terezie Zamlynová
  0
📷
1 fotografie v galerii
Sledovat účet papeže může prý být i zábava Depositphotos
Tajné služby, špioni či světové osobnosti, kolem kterých vždy býval závoj tajemna, mění dosavadní zvyklosti. Projevuje se to tím, že se neuzavírají před světem sociálních sítí, na kterých tak aktuálně najdete nejen papeže, ale i třeba CIA.

Asi málokdo bude čekat, že se na těchto účtech objeví něco důvěrného, respektive tajného. Něco, co nebude v první řadě sloužit k budování správné image instituce nebo osoby. Přesto jde o zlom. Stále oblíbenějším se v poslední době stává Instagram, do pozadí se stěhuje Facebook, a v ohrožení se mohou cítit masově sledované účty na Twitteru.

Na Instagram zamířila též již zmíněná CIA, což je poměrně překvapující, poněvadž tato sociální síť slouží spíše ke sdílení fotografií než textu. Nemůže tedy dost dobře fungovat jen jako další podnikový kanál s odkazy na tiskové zprávy, ale musí být už z podstaty věci obrazově zajímavý.

Vtipné fotky ze špionského prostředí? Uvidíme

Není tedy divu, že se lidé ptají, čím chtějí zpravodajci ze CIA Instagram zásobovat, aby byl atraktivní pro ty, co ho budou sledovat. Určitou inspirací by prý ale mohly být již existující účty FBI a TSA (Transportation Security Administration). I ony patří pod americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti.

A právě TSA má svůj Instagram vtipně pojatý. Sdílí na něm třeba fotografie zabavených předmětů na amerických letištích. Pokochat se tedy lze obrázky bizarních seker, gangsterských koltů nebo čerstvě posečenou cannabis sativou. Fotky jsou správcem sítě pak celkem často doprovázeny ironickými komentáři.

U nás v Česku celkem dobře komunikuje přes sociální síť například policie, anebo ministerstvo zahraničí a jeho velmi užitečná aplikace DROZD. Ostatní instituce sice též již své stránky založené mají, ale většinou se nijak nápaditě nevymykají z šedi. Instagram je pro ně zatím spíše Popelkou než hitem.

A když už padla zmínka o DROZDu, víte, co to je?

Drozd není jen pták, ale účinný nástroj pomoci v zahraničí

Jde o projekt Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (proto zkratka DROZD). Umožňuje účinně organizovat pomoc českým občanům, kteří poskytnou na dobrovolném základě informace o svém plánovaném pobytu na kterémkoli místě v zahraničí.

Ministerstvo zahraničí a zastupitelské úřady tuto registraci českým občanům doporučují, protože v případě jakékoli nenadálé situace mají přehled o tom, kolik Čechů se může v daném místě aktuálně nacházet, a podle toho směřovat kroky eventuální pomoci. Je jedno, zda by to bylo nutné v případě sociálních nepokojů, teroristických činů či přírodních katastrof.

Systém umožňuje rozesílání hromadných e-mailů a SMS všem zaregistrovaným osobám, které se v daném cizím státě nacházejí, a tím jim poskytovat důležité informace nebo je včas varovat před hrozícím nebezpečím.

Například na Facebooku má tento systém také svoji stránku, což může být v krizových chvílích důležité zejména pro blízké těch, kteří pobývají v zahraničí, a o nichž nemají dosud podrobnější infomace. Díky této funkci nemusí ohrožený člověk informovat každého, kdo o něj projeví obavy, jednotlivě. Psali jsme také: Umělá inteligence pomáhá hledat firmám nové zaměstnance.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Čtyři ženská znamení, která nemívají štěstí v lásce. Proč tomu tak je a je možné si lásku do...

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?