Pozemní systém vesmírného teleskopu, který bude technologickým skvostem, se konečně posouvá do testovací fáze
Široké zorné pole teleskopu a vynikající rozlišení umožní vědcům provádět rozsáhlé kosmické průzkumy, které poskytnou velké množství informací o nebeských říších od naší sluneční soustavy až po okraj pozorovatelného vesmíru.
Jak bude celý systém fungovat
V létě byl dokončen mohutný pozemní systém teleskopu, který je rozmístěn ve více institucích, a to včetně Space Telescope Science Institute (STScI) v Baltimoru, v Goddardově středisku NASA a také v Caltech/IPAC v Pasadeně. STScI bude hostit vědecké operační středisko, zatímco Goddard poskytne operační středisko mise a Caltech/IPAC bude sídlem střediska pro podporu vědy. Dokončení a revize systému znamená, že celý systém nyní přejde do testovací fáze, která umožní plánování jednotlivých pozorování a správu výsledných dat, přičemž během prvních pěti let provozu se předpokládá práce s více než 20 petabajty dat (20 000 000 GB).
STScI ve své roli vědeckého operačního centra bude plánovat a provádět pozorování, zpracovávat a archivovat datové soubory a zapojovat a informovat astronomickou komunitu a veřejnost. STScI bude úzce spolupracovat s Goddardovým střediskem NASA, které celou misi teleskopu Roman řídí, a bude v něm také operační středisko (MOC). MOC je zodpovědné za celkový provoz kosmických lodí a dohlíží na data přenášená mezi kosmickou lodí a Zemí.
Na projektu se podílí také instituce Caltech/IPAC, domov Střediska vědecké podpory teleskopu Roman (SSC), která spolupracuje s dalšími prvky pozemního systému k dosažení vědeckých a provozních cílů teleskopu.
Teleskop Roman bude především průzkumníkem
Roman bude schopen zachytit oblast více než 100krát větší než Hubble, a to na pouhém jednom snímku. To mu poskytne jedinečnou schopnost provádět průzkumy v širokém poli. "Na rozdíl od Hubbla a Webba je Roman v první řadě průzkumnou misí," vysvětlil úřadující vědecký pracovník SOC John MacKenty z STScI.
Roman umožní novou vědu ve všech oblastech astrofyziky. Může vyhledávat trpasličí planety, komety a asteroidy v naší sluneční soustavě. Bude zobrazovat hvězdy v celé naší vlastní galaxii, abychom změřili její strukturu a prozkoumali historii jejího vzniku. Bude také zkoumat rodiště hvězd, obří školky plynu a prachu, které bude Romanovo velké zorné pole poprvé schopno plně zobrazit ve vysokém rozlišení.
Když Roman pohlédne hluboko do zjevně prázdných částí oblohy, bude moci zobrazit nebývalý počet galaxií s vysokým rozlišením. Roman zmapuje rozložení temné hmoty ve velkých kupách galaxií a objeví tisíce galaxií při velmi vysokých červených posunech, což poskytne nástroje ke studiu toho, jak se galaxie mění v kosmickém čase.
Romanovy průzkumy přinesou nové pohledy na historii a strukturu vesmíru včetně tajemné temné energie, díky níž se samotný prostor rozpíná rychleji a rychleji. Objeví tisíce exoplanet pomocí své širokoúhlé kamery. Jeho přístroj Coronagraph může poskytnout studie o atmosféře obřích plynných planet obíhajících kolem jiných hvězd. Dále čtěte: Američané chtějí mít vesmírné rakety na nukleárně tepelný pohon už za čtyři roky.
Zdroj: NASA.