Před několika dny začala fungovat největší továrna na světě, která dokáže ze vzduchu vysávat oxid uhličitý
Továrna se jmenuje Orca, podle islandského slova "orka“, což znamená "energie“, a skládá se ze čtyř jednotek, z nichž každá je tvořena dvěma kovovými krabicemi, které mají podobný vzhled jako kontejnery používané pro námořní dopravu.
Kolik oxidu uhličitého vysaje?
Podle údajů z tiskové zprávy švýcarské společnosti Climeworks a islandské firmy Carbfix bude při provozu na plnou kapacitu každý rok ze vzduchu odebráno 4 000 tun oxidu uhličitého. Jen pro představu to odpovídá emisím z asi 870 aut.
Ke shromažďování oxidu uhličitého továrna používá ventilátory k nasávání vzduchu do kolektoru, který má uvnitř filtrační materiál. Jakmile je filtrační materiál naplněn CO2, kolektor se uzavře a teplota se zvýší, aby se uvolnil CO2 z filtračního materiálu, následně je pak shromažďován jako vysoce koncentrovaný plyn.
Nová technologie má sloužit jako nástroj v boji proti změně klimatu
Zachycený CO2 se v továrně smíchá s vodou a poté se vstříkne do hloubky 1 000 metrů do blízké čedičové skály, kde prakticky zkamení. Zastánci takzvaného zachycování a ukládání uhlíku věří, že tyto technologie se mohou stát hlavním nástrojem v boji proti změně klimatu.
Jsou tu ovšem samozřejmě i kritici takových technologií. Ti tvrdí, že technologie je stále neúměrně drahá a její provozování ve velkém je zatím tedy mimo naše možnosti. A bude trvat desítky let, než by takové továrny lidstvo dokázalo ve velkém a celosvětovém měřítku provozovat. Přesto ale rozhodně jde o zajímavý technologický počin. Dále čtěte: Američané chtějí mít vesmírné rakety na nukleárně tepelný pohon už za čtyři roky.
Zdroj: Climeworks.