V Rusku byl na dně moře objeven jaderný reaktor. Pochází ze sovětské ponorky, kterou postihla havárie

 Vojenství 
07. září 2021 10:29 / Lukáš Bauer
  0
📷
2 fotografie v galerii
Reaktor sovětské ponorky K-19 byl objeven na dně moře Wikimedia Commons / Norman Polamar
Skupina ruských expertů objevila na dně Karského moře poblíž souostroví Nová země kontejner jaderného reaktoru. Po bližším ohledání nálezu bylo zjištěno, že se s největší pravděpodobností jedná o jaderný reaktor sovětské ponorky K-19. Ponorka čelila během jedné ze svých plaveb vážné havárii, podařilo se ji však zachránit.

Skupina ruských průzkumníků objevila na dně Karského moře jaderný reaktor z jedné z prvních sovětských jaderných ponorek s označením K-19. Tato ponorka se stala velice známou díky vážné nehodě, která ji postihla během plavby, přesto se ji však podařilo dostat do přístavu. Nyní experti prověřují, zda může reaktor z ponorky představovat nějaké potenciální nebezpečí.

Kontejner jaderného reaktoru objevila Linecjova expedice, která se plavila na vědeckém plavidle Akademmik Mstislav Keldyš. Reaktor sovětské ponorky se jim podařilo objevit ve čtvrtek poblíž souostroví Nová země v Ambrosijevově zálivu za pomoci speciální techniky.

Může představovat nebezpečí

Vědci se nyní chtějí k vraku jaderného reaktoru potopit, zkontrolovat jeho okolí a také zjistit, zda může představovat nějaké nebezpečí. Součástí jejich výzkumu bude také odběr z mořského dna, na němž se reaktor nachází, a okolních rostlin. Následně budou tyto vzorky analyzovány na přítomnost radiace.

Sovětská ponorka K-19 byla jednou z prvních sovětských jaderných ponorek, které umožňovaly nést jaderné hlavice. Hned první plavba ponorky však skončila tragédií, během které zemřelo devět námořníků na následky ozáření. Později se K-19 srazila s americkou ponorkou a v roce 1972 vypukl na její palubě požár. V roce 1990 byla tato problematická ponorka definitivně vyřazena z provozu a sešrotována.

Tisíce tun jaderného odpadu

V sovětských dobách bylo přitom běžné, že se radioaktivní odpad vyhazoval do moře. Stejný osud potkal i demontovaný jaderný reaktor z K-19. V zálivech kde byl reaktor objeven, se přitom nachází mnohem více radioaktivního odpadu. Například v roce 1982 v těchto místech byla potopena jaderná ponorka K-27, která rovněž utrpěla havárii v podobě úniku radiace.

Zálivy kolem souostroví Nová země představují pro ekology doslova noční můru, kromě potopené ponorky se zde totiž nachází nejméně 17 tisíc kontejnerů s vyhořelým jaderným palivem ze sovětských ponorek a reaktorů elektráren. Místo je proto již léta sledováno kvůli možným únikům radiace. Jeho vyčištění by však stálo obrovské finanční prostředky, a proto zatím stále zůstává jaderný odpad na dně moře. Dále čtěte: (Americké námořnictvo má nejpodivnější loď na světě).

Zdroj: The Barnts Observer.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Helena Vondráčková se i přes koronavirová opatření rozhodla uspořádat vánoční koncert

Styl

Největší bludy odpůrců očkování proti covidu

Dům a zahrada

Udělejte radost svému mazlíčkovi. Psí a kočičí adventní kalendář zvládne vyrobit každý

Zavřít reklamu