Američané mají zbraň proti satelitům. Zatím ji ale nechtějí ukázat

 Vojenství 
26. srpna 2021 09:49 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Tajná zbraň má ničit nepřátelské satelity Depositphotos
Má to být zbraň schopná sestřelit jakýkoliv satelit létající vesmírem. Ale jaká zbraň to vlastně bude? Budou to jen nějaké vesmírné rušičky, nebo v tom bude kinetika? Nebo bude možné satelit sestřelit laserem ze Země?

Ať už půjde o cokoliv, jde bezesporu o velmi tajný projekt, který je doslova obestřen rouškou tajemství.

O čem se spekuluje?

Spekulace jsou to jediné, co zatím odborníci na armádní techniku a technologie mají. Jedno je ale poměrně jisté. Jde o tajný program, který vstoupil v život už možná za prezidentství George W. Bushe, nebo dokonce už Billa Clintona.

Clintonův Bílý dům ve své národní vesmírné politice z roku 1996 podepsal používání protisatelitních zbraní (ASAT). Podle tehdejších vysokých představitelů však vyloučili použití protisatelitních zbraní s kinetickou energií (KE-ASAT) a místo toho upřednostnili možnosti elektronického boje, aby nedocházelo k vytváření nebezpečného vesmírného odpadu.

Politika Bushovy administrativy v roce 2006 vyvolala rozsáhlou americkou veřejnou a mezinárodní kritiku ohledně její otevřené podpory vesmírných zbraní. Ve stejném roce zadal tehdejší velitel strategického velení generál James Cartright nezařazenou (ale těžko veřejně dostupnou) studii o zranitelnosti USA a potenciálních nápravných opatřeních, která by mohla být provedena do pěti let.

Nicméně Bushova administrativa v roce 2008 předvedla schopnost systému KE-ASAT, když mise Burnt Frost sestřelila nefunkční satelit National Reconnaissance Office USA-193.

Jaká tajná zbraň to může nyní být?

Pozemní mobilní laser je jednou z nejočekávanějších variant. Zbraň by mohla být navržena tak, aby oslepila nebo zcela zneškodnila nepřátelské průzkumné satelity na nízké oběžné dráze Země. Něco podobného už Američané zkoušeli před deseti lety. Program byl tehdy údajně zastaven, ale dost možná byl jen dokonale utajen a funguje dál.

Vesmírná deaktivační technika, tedy zjednodušeně rušička, kterou by do vesmíru mohly vynést manévrovací družice. Prakticky něco podobného je používáno k ochraně prezidentského letounu Air Force One. Dnes existuje GSSAP, program geosynchronního vesmírného situačního povědomí, odtajněný v roce 2014. O satelitech tohoto programu se ale neví téměř nic. Podle Pentagonu tak nějak údajně sledují, co dělají satelity cizích mocností. Tyto satelity z programu GSSAP by snadno mohly nést nějakou formu vesmírné rušičky, ale stejně tak i laser.

Kinetická zbraň je další možností, i když odborníci na tuto technologii příliš nesázejí. Přesto by to mohlo vypadat asi tak, že by satelity vynesly do vesmíru kinetické zbraně nebo by dokonce samy fungovaly jako takové kinetické kamikadze. Kdysi existoval program NFIRE, který byl dokončen v roce 2015, ale teoreticky je možné, že některé technologie z tohoto programu byly dále rozvíjeny.

A pak je tu to velké tajemství v podobě letadla X-37B. V únoru a znovu v květnu 2020 bylo záhadné vesmírné letadlo X-37B použito k rozmístění několika malých satelitů, které nebyly oficiálně katalogizovány, a to ani v americké veřejné databázi satelitů, nebo v oznámení do OSN.

Spekuluje se, že X-37B může mít poslání sloužit jako skrytá platforma pro nasazení satelitů. Tajnosti kolem X-37B může naznačovat, že stroj i satelity jsou součástí tajného zpravodajského programu, ale také to může znamenat testování útočných technologií nebo schopností. Dále čtěte: Podvodní americké drony budou dělat černou práci za ponorky.

Zdroj: Breaking Defence.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Taylor Swift rozzuřila fanoušky svým soukromým tryskáčem. Letos jím letěla už sto sedmdesátkrát

Styl

Spěte o hodinu déle, nabádá americká studie. Zhubnete prý bez práce devět kilo za rok

Tech

Rusové mají novou ponorku. Jmenuje se Generalissimus Suvorov a veze jaderné střely

Zavřít reklamu