Už za půl roku bude třeba nová televize. Vysílače začnou vypínat starý televizní signál

 Technologie 
08. června 2019 13:28 / Terezie Zamlynová
  5
📷
1 fotografie v galerii
Staré televize už nestačí technologickému pokroku Depositphotos
Máte-li starší televizi, pak byste měli zbystřit, jestli se zpráva netýká i vás. Blíží se totiž další přechod na nový televizní signál. Dobrá zpráva to není pro ty, co televizní signál přijímají přes klasickou anténu. Do vypnutí signálu zbývá v některých regionech půl roku, jinde maximálně rok.

V Česku jsou desítky vysílačů pro různá území, a navíc ještě různé vysílací sítě pro státní a komerční televize. K vypínání starého signálu na nich dojde postupně. Jisté ale je, že první vysílače ho přepnou už na konci letošního roku. Příliš dlouho váhat s řešením nemůžou ani na jiných místech. Staré vysílání definitivně skončí v celé zemi do června roku 2020, tedy do roka.

První změny pocítí Pražané. V hlavním městě začne vypínání signálu letos na podzim. Nejdříve na nový signál přejde Česká televize, až pak ji budou následovat volně dostupné komerční televize, jako jsou třeba kanály od Novy, Primy, Barrandova nebo Óčka.

První na řadě bude Praha

S vypínáním starého signálu DVB-T začne letos 27. listopadu Česká televize, a to na vysílačích Praha-Žižkov a Cukrák. Pražané, kteří přijímají televizní signál přes klasické zemské vysílání, tak od konce listopadu nenaladí žádný program ČT, pokud nebudou mít novější televizi nebo set top box, který umí přijímat signál DVB-T2.

"Po středních Čechách, kde přechod na novou technologii začne, budou následovat západní Čechy a skončí to Moravou," shrnuje postup přechodu na nový signál server Lupa.cz. Poslední DVB-T vysílač České televize přestane fungovat na konci května 2020, a to na jižní Moravě.

I když konkrétní harmonogram přechodu ze současného DVB-T vysílání na nový DVB-T2 signál stanoví nařízení vlády, v tuto chvíli – tedy půl roku před začátkem – stát nemá k dispozici pro občany přehledné znázornění kdy, jak a kde přesně se bude signál vypínat. A protože se to týká řady domácností, které budou muset plánovat nákup nové televize, nezbývá, než alespoň přibližně hledat informace na stránkách Úřadu vlády, a vyhledat si konkrétní nařízení. A doufat, že informace v potřebnou dobu skutečně do každého místa v republice postupně přijdou. Ministerstvo průmyslu a obchodu, pod které dohled nad sítěmi spadá, se již vyjádřilo, že o detailnějších mapách uvažuje.

Komerční televize přijdou na řadu od ledna

Od začátku roku 2020 bude následovat vypínání starého signálu pro komerční televize. Jak prozradil Marcel Procházka, ředitel regulace Českých radiokomunikací, první vysílače DVB-T multiplexu 2, kde vysílají například programy Novy, Primy a Barrandova, budou vypnuty 8. ledna. Znovu vše začne v Praze na Žižkově, a poté na vysílači Cukrák. Potom se bude pokračovat ve vypínání DVB-T sítě. Dokončeno má být 29. června 2020.

Diváci České televize si první změny budou moci všimnout už od začátku letošního září. Tato veřejnoprávní televize v té době vypne programy v HD kvalitě pro signál DVB-T. Až do vypnutí starého signálu pak ČT bude vysílat v režimu DVB-T jenom programy v SD rozlišení. Kdo se v těchto údajích aspoň trochu vyzná, ví, že v něm vysílají v DVB-T i komerční stanice.

V režimu DVB-T2, který už teď lze chytit v takzvaných přechodových sítích, ale zůstanou programy ČT i dál dostupné v nejvyšší kvalitě. Zatímco ČT bude vysílat v novém signálu ve FullHD kvalitě, komerční stanice sice nabídnou lepší obraz než nyní, ale ne tak kvalitní jako státní televize.

Kdo má kabelovku nebo satelitní televizi, má vyhráno

Změnu ve vysílání vůbec nemusí řešit lidé, kteří mají placenou kabelovou nebo satelitní televizi. Přesto se však změna dotkne většiny Čechů v zemi. Klasické zemské digitální vysílání totiž přijímá zhruba 60 procent českých domácností.

Březnový průzkum, který dělala společnost Nielsen Admosphere pro ministerstvo průmyslu a obchodu, odhalil, že tři z pěti (63 %) Čechů netuší, kdy přesně k přechodu na DVB-T2 dojde.

Přitom pro většinu občanů v ČR digitalizace tohoto typu znamená, že budou muset do obchodů koupit novou televizi (nebo set top box). Samozřejmě – bez příspěvku státu, i když se o tom krátký čas uvažovalo.

Bez pozornosti by připravované změny v přechodu na nový signál neměla nechávat společenství vlastníků v bytových domech. V některých případech totiž budou muset upravit společnou televizní anténu, a tudíž včas objednat servisní službu.

První kolo digitalizace jsme absovovali před 13 lety

Závěrem připomeňme, že první digitalizaci televizního signálu Česko realizovalo v roce 2006. Tehdy to znamenalo výměnu původního analogového signálu za digitální.

Změna, která odstartuje již v řádu měsíců, je vynucena technologií. Náš stát se totiž spolu s ostatními zeměmi EU zavázal, že současné televizní frekvence předá mobilním operátorům. Ti na nich vystaví nové rychlé mobilní sítě páté generace. Čtěte také: Nová éra výměny informací? Její počátky jsou spojené už s vynálezem knihtisku.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Čtyři ženská znamení, která nemívají štěstí v lásce. Proč tomu tak je a je možné si lásku do...

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod