Tištěné 3D domy jako domovy pro nejchudší

 Technologie 
26. května 2019 11:45 / Terezie Zamlynová
  0
📷
1 fotografie v galerii
Prostřednictvím 3D tisku se v budoucnu bude tisknout téměř vše  Depositphotos
Ať už se jedná o dobývání vesmíru, medicínu či stavebnictví, všude má 3D tisk nakročeno k slibné budoucnosti. Pozitiva z toho logicky může mít i člověk. Očekává se, že velmi důležitý bude 3D tisk pro zlepšování života řady lidí na naší planetě. Jedním z důkazů může být i projekt švýcarského designéra a zakladatele společnosti Fuseproject Yvese Béhara.

Cílem projektu, který zaštítila nezisková organizace New Story, je vybudovat malou čtvrť tištěných domů v jedné z vesnic v oblasti Latinské Ameriky. Béhar se během projektování těchto domků však nesoustředil jen na jejich praktičnost a nízkonákladovost, ale naslouchal i požadavkům místních obyvatel. Jedná se nejčastěji o farmáře a tkalce palmových listů, a ti všichni potřebují, aby domky co nejvíce odpovídaly i jejich kulturním zvykům.

A tak je jasné, že se Yves Béhar se svým týmem chystá postavit jednomu z nejproblematičtějších sociálních témat dnešní doby - problematice bezdomovectví. Do boje se pustil za pomoci jednoduchých tištěných domů. Vyrůst mohou během 24 hodin a ihned tak budou moci svým obyvatelům poskytovat ochranu před přírodními živly a výkyvy počasí, stejně jako před dalšími nebezpečími.

3D tištěná stavba i na Marsu?

Není bez zajímavosti, že o 3D tisk budov se zajímá v současnosti i NASA. Nedávno tato instituce dokonce vyhlásila vítěze soutěže o co nejlepší příbytek pro budoucí kolonizátory Marsu.

Budova vítězné společnosti AI SpaceFactory je taktéž vytvořená 3D tiskem a technologie, které společnost v tomto projetu vyvinula, by chtěla využít při stavbě nízkonákladových domů na Zemi.

A tak se vraťme na zpátky na naši planetu a k možnosti, jak poskytnout chudým lidem domov.

Bylo nutné vzít v úvahu potřeby budoucích nájemníků

I ten nejlepší úmysl někdy narazí na nějaké nedostatky. Když lidé ze společnosti Fuseproject mluvili s členy komunity, pro které se chystali 3D tištěné domy vybudovat, uvědomili si, že navrhovaný design takového domu neodpovídá vždy jejich potřebám a očekáváním. To vedlo k vytvoření systému, který je vhodný pro různé programy, rozdílné klimatické podmínky, velikosti rodin i různé regiony.

A tak je třeba kuchyně situovaná zvenčí domů, tedy podle zvyklostí místních vařit a stolovat venku s ostatními členy rodiny. Také stěny domků jsou zaoblené, aby byla snadná údržba a omezil se výskyt plísní. Budovám nechybí dostatek venkovního prostoru, kde je možné založit zahradu či třeba chovat kuřata. K tomu jsou domy připraveny čelit a chránit i před místními obvyklými tropickými dešti a teplotami. Poslouží k tomu jednoduché cementové bloky s dekorativními otvory, které plní roli ventilace umístěné nad obytnou částí domů.

Důstojné bydlení za našich necelých pět tisíc korun

Velmi kladně lze pak nahlížet na celý projekt i proto, že bude dostupný nejchudším. Nová tištěná čtvrť může být domovem i pro rodiny, které musí vyjít s příjmem pod 200 dolarů za měsíc (to je cca 4 600 korun).

S nápadem řešení bezdomovectví díky tisku 3D budov přišla před rokem už i jiná nezisková společnost. Organizace New Story ve spolupráci s Icon Technology v minulém roce v Texasu představila nízkonákladový dům vytištěný 3D tiskárnou Vulcan. Ten byl vytištěn během 48 hodin a vzniklo z něj tak obydlí o rozloze 32 metrů čtverečních. Jeho cena se pohybovala kolem 10 tisíc dolarů (přibližně 230 tisíc korun).

Pomoc v nouzi

Společnost Icon Technology, která se podílí i na výše popsaném projektu tištěné čtvrti, nyní vyvinula též novou tiskárnu pojmenovanou Vulcan II, která produkuje téměř nulový odpad. Je až dvakrát rychlejší, skladnější a lze ji provozovat i ve zhoršených podmínkách s minimální infrastrukturou, nedostatkem energie a vody.

Zdá se tedy, že by se skutečně mohlo jednat o řešení, které efektivně pomůže lidem bez přístřeší, kteří přišli o domov z důvodu nízkého příjmu či přírodní katastrofy.

Projekt Yvése Béhara by se měl začít realizovat již během letošního léta. (Čtěte také: České prvenství: V Ostravě byla vytištěna první 3D koloběžka na světě).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum