První mikroroboti, kteří dokáží bojovat s bakteriemi v našich ústech, jsou na světě

 Technologie 
14. května 2019 15:39 / Terezie Zamlynová
  0
📷
1 fotografie v galerii
Směřuje budoucnost dentální hygieny k mikrorobotům? Depositphotos
Mikroroboti se dostanou tam, kam se jiné technologie nedostanou, a navíc je lze přesně naprogramovat. Nyní se podařilo vědcům vytvořit armádu antimikrobiálních miniaturních robotů, kteří zvládnou vyčistit třeba i zubní plak.

Vědci z Pensylvánské univerzity, kteří se specializují na biologii, inženýrství, ale i zubní lékařství, představili letos dva nové systémy mikrorobotů. Specializují se na čištění mikrobiálních látek.

Čistič, který se naprogramuje

Tyto dva nově veřejnosti představené mikrorobotické systémy CAR (Catalytic Antimicrobial Robots) se zaměřují na čištění, tedy odstraňování bakterií a další organismů, které jsou součástí biofilmů. Biofilmy se tvoří takřka všude, kde je nějaký povrch a v okolí je nedostatek živin. Například ve vodním prostředí vznikají různé skupiny organismů - typicky to lze znát u kamenů nebo větví pod hladinou vody.

Šetrná a přesná práce

Za výhodu nových mikrorobotických systémů se považuje to, že pracují precizně a nepoškozují tak to, co nemají. A tak mikroroboti efektivně a kontrolovaně odstraní a zabijí biofilmy z povrchu, na kterém se nachází.

Jejich ovládání zajišťuje magnetické pole, takže si poradí i s biofilmy, které jsou například odolné vůči různým chemickým látkám. A i když by například existovaly chemické látky pro odstranění těchto biofilmů, nemusí být bezpečné pro člověka. Jedná se zkrátka o fyzické odstranění bakterií a biofilmů z povrchu, které by postupně způsobovaly poškození povrchu - v případě představených typů – se jedná konkrétně o zuby.

Vyčištění navíc probíhá tak důkladně, že se zcela minimalizuje následné znovuvytvoření biofilmu na stejném místě.

Každý mikrorobot má jiný úkol

Dva systémy, které byly představené, se od sebe liší svými funkcemi. Jeden je zaměřený na relativně rovný povrch, a druhý si pak poradí i se špatně dostupnými místy. To platí právě například u zubů, respektive u zubního plaku, kde je k čištění nutné používat speciální prostředky, které může použít i neznalý uživatel, ale v některých případech je nutná profesionální práce odborníka.

I když je představa velkého množství řízených nanorobotů v těle ještě hodně vzdálenou budoucností, tato aktuálně nová technologie pro čištění ukazuje, že v určitých směrech lze podobné technologie použít dříve, než se očekávalo.

A protože biofilmy vznikají na různých místech, mikrorobotické systémy by v budoucnu mohly najít uplatnění třeba i v oblasti čištění vodních trubek, cév, implantátů a na dalších místech, kde je čištění chemickou cestou komplikované a nepříliš efektivní a přesné.

Zatím je třeba ale vychytat nedostatky

Zatím však šlo o představení mikrorobotů, kteří jsou v tomto směru vlaštovkami. Vše je na začátku a je třeba ještě hodně kroků, aby se to podařilo vědcům a technologům vyladit. Slabou stránkou je totiž způsob ovládání a napájení jen na velmi malou vzdálenost.

Už nyní však vznikají různé technologie, které umožní využít k napájení takových nanorobotů pouze teplo lidského těla, mikropohyb nebo zdroj elektromagnetického záření s neuvěřitelně malým výkonem. Čtěte také: Co s oxidem uhličitým, který vydechují astronauti? Experiment se ho pokouší přeměnit na jídlo a kyslík.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda