Průlomový vývoj: Již brzy se naše mozky připojí k počítačům a vytvoří tak internet myšlenek

 Technologie 
05. května 2019 16:44 / Terezie Zamlynová
  6
📷
3 fotografie v galerii
Kombinací nanotechnologií a umělé inteligence může vzniknout základ nové globální sítě myšlenek Depositphotos
Doba umělé inteligence a téměř neomezeného získávání dat a informací tady a teď – to je čas, ve kterém aktuálně žijeme a do kterého každým dnem míříme. To, co přinese budoucnost, si přitom většina z nás nedovede ani představit. Třeba to, že se naše mozky propojí s počítači a vytvoří tím internet myšlenek.

Ano, zní to jako velká fantazie, ale rozmach technologií je tak obrovský a široký, že by se nám pomalu nemělo zdát nic jako nemožné. Někteří vědci jsou přesvědčeni o tom, že možná už v první polovině tohoto století se naše mozky připojí k počítačům a vytvoří tak internet myšlenek.

To bude znamenat, že dojde k propojení, které přinese všem zapojeným stranám okamžitý přístup k informacím. Dá se tedy uvést, že za pomoci kombinace nanotechnologií a umělé inteligence může vzniknout základ nové globální sítě myšlenek – nebo, chcete-li – internetu myšlenek.

Společně s vědci a výzkumníky je proto možné konstatovat, že pokroky v oblasti počítačů a biotechnologií směřují přímo k našim hlavám. A to doslova.

Průlomový vývoj

Nový dokument publikovaný v časopisu Frontiers in Neuroscience tvrdí, že se výzkumníci pustili do mezinárodní spolupráce, která předpovídá průlomový vývoj ve světě rozhraní lidského mozku v příštích několika desetiletích.

Kombinací nanotechnologií, umělé inteligence a dalších tradičních výpočetních technologií budou lidé schopni bezproblémově propojit své mozky s cloudem počítačů, aby v reálném čase shromažďovali informace z internetu.

Kolektivní myšlení? Možná už za 30 let

Podle vedoucího autora výzkumu v tomto oboru, R. Freitase, by armáda nanorobotů uložená v našem mozku měla velice brzy působit jako spojnice lidské mysli a superpočítače a umožnit stahování informací.

A podle představ vědců se zařízení má pohybovat v lidské vaskulatuře (což je uspořádání cév v orgánu), procházet hematoencefalickou bariérou a přesně se umístit mezi mozkové buňky, nebo dokonce uvnitř mozkových buněk. Tím se pak budou bezdrátově přenášet zakódované informace do cloudové superpočítačové sítě a z ní po sledování stavu mozku a extrakci dat v reálném čase.

Smělé plány však jdou ještě dál a překonávají hranice sci-fi. Rozhraní se prý nezastaví jenom u spojení lidí a počítačů. Síť mozků by také mohla již v nejbližších desítkách let pomoci vytvořit to, čemu se říká v odborných kruzích globální superbrain, tedy supermozek. Právě ten by měl umožňovat dokonce i kolektivní myšlení.

Experimenty potvrdily, že mozky lze propojit v kolektivních úlohách

Experimenty v tomto ohledu už prováděné byly. Výzkumníci v nich prokázali, že je možné spojit lidské mozky v kolektivních úkolech v to, co nazývají BrainNet. Pokud máte pocit, že se ocitáte přímo uvnitř Matrixu, nejste jediní. Všichni, kdo se stanou uživateli BrainNetu, budou prý moci užívat mozek jako počítačové rozhraní pro okamžité stahování informací. To už je hodně blízko Matrixu…

Zmíněný experiment navíc dokázal, že zaznamenáváním elektrických mozkových signálů subjektů elektroencefalogramy (EEG) a reagujících záblesků LED světla zapojení účastníci koordinovali logickou hru podobnou Tetrisu. V ní každý člověk koordinoval tvary a spojoval je dohromady.

Tento pokus byl přitom již druhou (zveřejněnou) demonstrací mozku-rozhraní.

Nanotechnologie přímo do mozku

Ačkoliv jsou sítě jako BrainNet funkční, jsou stále primitivní ve srovnání s tím, co by podle vědců mohlo existovat v blízké budoucnosti. Pro dosažení pokročilých úrovní mozku pro cloud computing bude ale nutné podle expertů dosáhnout dalšího pokroku v technologiích a v medicíně.

Neméně nutné bude dosažení důležitých systémů umožňujících bezproblémový přenos informací. Také bude třeba zjistit, jak umožnit výměnu dat s neurony prostřednictvím malých zařízení uložených hluboko v mozku. I kdyby tato technologie existovala, tak podle vědců, kteří bezpečně zavedli řadu nanotechnologických nanočástic do svého mozku, bude nejspíš o něco složitější, než se zatím zdá.

Nicméně s těmito a dalšími slibnými technologiemi pro vývoj mozku a počítače ve stále se zvyšujícím tempu by se internet myšlenek mohl stát realitou dříve, než nastane rok 2050. (Dále čtěte: Pokrok zastavit nelze. Stroj člověka porazil na celé čáře).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda