Systém Night Vision vám ukáže svět očima noční šelmy

 Auto-Moto 
13. dubna 2019 05:47 / Ema Maxová
  0
Loading...
📷
6 fotografií v galerii
Peugeot 508 systém Night Vision uvedl jako první  Peugeot
Řízení automobilu v noci je mnohdy nebezpečná a často únavná činnost, zejména máte-li před sebou či za sebou stovky kilometrů. Řidič se musí maximálně soustředit, aby ve tmě nepřehlédl chodce, cyklistu či jiného účastníka provozu.

Důležitá je také schopnost předvídat a rychle reagovat, protože srážka se zvířetem, které se rozhodlo přeběhnout silnici těsně před projíždějícím automobilem, může být osudná. Kolize se zvěří je jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod a v některých případech neumírají jen zvířata, ale i členové posádky vozu.

Automobiloví vývojáři proto vynalezli doplněk výbavy nazvaný Night Vision neboli Systém nočního vidění. Zatím jím disponují jen některé vyloženě prémiové vozy s cenami v řádu milionů, nicméně zdá se, že tato situace se postupně mění. Začínají ho totiž nabízet i automobilky, které neloví klienty pouze v horních deseti tisících. Jednou z nich je francouzská značka Peugeot. Pravdou je, že její systém Night Vision si zatím můžete koupit jen u její vlajkové lodi, modelu Peugeot 508, ale možná se časem nabídka rozšíří i na další vozy z modelové řady značky.

Jak takový systém funguje?

Využívá precizní infračervenou kameru. Ta funguje ve tmě a v podmínkách se sníženou viditelností. Infračervená kamera reaguje na teplo a zobrazí tak nejen zvířata a lidi, tedy teplokrevné tvory, ale zachytí například i zahřátý výfuk vozu před vámi. Kamera má velký dosah, až do vzdálenosti 200 – 250 metrů, tedy víc, než kam dohlédnou potkávací světla vašeho vozu.

Záběry infračervené kamery se zobrazují na přístrojovém panelu v zorném poli řidiče. Oranžové orámování zabíraného objektu je víceméně informativní, červené má řidiče varovat. Systém nočního vidění tedy upozorňuje, na brzdu musí stále šlápnout řidič.

Dá se bez takového systému obejít?

Přijde vám, že byste se bez takového systému klidně obešli? Ano, ale jen dokud ho neokusíte! Jízda s vozem vybaveným systémem nočního vidění je totiž nejen mnohem bezpečnější, ale také nesmírně zajímavá, přímo návyková. Zažíváte při ní pocity noční šelmy. Tma dostává novou podobu, ze které vystupují tajemné obrysy a vy vidíte i to, co za normálních okolností nespatříte. Najednou s překvapením zjistíte, jak aktivní a rozmanitá je noční příroda a tvorové, kteří v ní žijí. Vidíte je dřív, než spatří oni vás. Jsou však v bezpečné vzdálenosti a srážka s nimi vám nehrozí.

Jedete-li bez systému Night Vision, stále musíte monitorovat okolí, protože kdykoli může přiběhnout zvíře, které vás ohrozí srážkou. Jedná se o pocit toho, kdo může být kořistí. S Night Vision se mění na pocit lovce, mocného nočního dravce. Je to pocit, který vás zaručeně bude bavit!

Kolik systém Night Vision stojí?

Chcete-li ho zažít, můžete si pořídit právě Peugeot 508 nebo jeho kombi verzi 508 SW, která se objeví na českém trhu letos v červnu. Systém Night Vision je nabízen v rámci příplatkové výbavy za nemalých 38 000 Kč. Obětujete-li však za něj tyto peníze, určitě nebudete litovat, protože s ním si jízdu v noci budete zaručeně užívat.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Stylová města Itálie, která stojí za návštěvu

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum