Víte, co je VoWiFi? Pomůže vám ušetřit za volání vysoké částky

Z klasických sociálních sítí si na běžná čísla nezavoláte nebo si připlatíte
📷
Další 3 fotografie v galerii
 PC a Mobily 
13. března 2019 15:37 / Pixabay
  1   0
S postupným zaváděním evropského roamingu se volání v rámci Evropské unie stalo jednoduchou a levnou záležitostí. Ale jak si zavolat, když jedeme někam dál? Poradíme, jak ušetřit za volání obrovské částky.

Před časem se volání ze vzdálenějších destinací dalo řešit pouze přes různé sociální sítě či komunikační programy. Dnes ale můžete i v zahraničí použít svoje číslo a zacházet s ním jako doma. Za předpokladu, že si aktivujete službu VoWiFi.

Co to znamená

Zkratka VoWiFi znamená Voice over WiFi, tedy hlasová komunikace přes WiFi. Technicky jde o volání přes internet, ale s tím, že se koná za plné podpory stávajícího mobilního operátora. V zahraničí se tedy připojíte k WiFi a voláte přes tuto síť, ale příjemci se zobrazuje hovor z vašeho mobilního čísla. Pokud jste připojeni k WiFi, můžete hovory také normálně přijímat.

Za službu se neplatí nic navíc a hovor stojí přesně tolik, kolik by stál v České republice. Je pravdou, že operátoři podporují službu hlavně jako možnost používat jejich služby i tam, kde není mobilní signál. Což může být i u nás.

Co k tomu potřebuji

Nejlepší je, pokud máte mobil, který přímo podporuje tento druh volání. Je jich dnes celá řada a postupně jich přibývá. Dobrou zprávou je, že jeden z českých operátorů nabízí i speciální aplikaci, která toto volání zprovozní i na telefonech, které to sami neumožňují. Vedle toho musíte mít u svého operátora tuto službu aktivní.

Nakonec pak potřebujete v zahraničí WiFi, což může být v některých případech problém, ale dá se obejít tak, že si koupíte v dané zemi SIM kartu zahraničního operátora bohatou na data. Tu vložíte buď do specializovaného WiFi Hotspotu nebo do druhého mobilního telefonu, který nastavíte jako mobilní hotspot. Skvěle se k tomu hodí různé starší a třeba i mechanicky poškozené přístroje. Stejně dobře poslouží i mobil rodinného příslušníka, který je s vámi na cestách.

Jaká je kvalita

Kvalita hovoru závisí na kvalitě připojení, ale obecně platí, že hlasová komunikace není nijak háklivá na rychlost připojení. Postačí i 100 kbps. Více je samozřejmě lépe. Důležitější je, aby síť netrpěla výpadky a neměla příliš velkou latenci. Pak by hovor mohl trpět na ozvěny a mohl by samozřejmě vypadávat. Přes WiFi uskutečníte i videohovor. Na něj ale potřebujete rychlejší internet. V platnosti zůstávají samozřejmě i možnosti volat přes různé služby nebo posílat zprávy. O některých možnostech jsme psali i zde. Nemůžete ale většinou kontaktovat toho, kdo stejnou službu také nevyužívá.

Petr Vlach | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Archeologové odkryli masový hrob křižáků. Mohl je pomoci pohřbít i sám Ludvík IX

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu