Vybíráme počítač na doma

 PC a Mobily 
11. března 2017 08:45 / redakce
  0
📷
3 fotografie v galerii
Jaké zařízení vybrat? Někdy náročná volba. Shutterstock
Dnes si můžeme koupit nepřeberné množství typů počítačů a různých zařízení na zobrazování obsahu. Které je pro nás vhodné? A které se hodí do naší domácnosti? Poradíme.

Dříve byla volba poměrně jasná. Pokud jste potřebovali a chtěli počítač, byl tu k dispozici ten stolní. Pro manažery a bohatší lidi tu byly notebooky, které stály jako ojetá auta. Doba se ale proměnila. Dnes dominují notebooky a mnozí se spokojí s tabletem či jen mobilem. Pro mnohé je navíc důležitější, jak počítač v domácnosti vypadá, jak se začlení do interiéru.

Klasický desktop

Stolní počítač je vhodnou a nutnou variantou pro ty, kdo s počítačem profesionálně pracují nebo na něm hrají velmi náročné hry. Takové zařízení totiž umožňuje dobré chlazení, výměnu dílů a nabízí v případě použití špičkových komponent opravdu vysoký výkon. Můžete k němu připojit monitor o jakékoliv velikosti a pokud vám jeden nestačí, připojíte jich i více. Nevýhodou je někdy vyšší hlučnost větráků a změť kabelů, která se postupem času tvoří za počítačem. Mnohé profese ale nedají na takovou sestavu dopustit. Patří mezi ně projektanti, nadšenci i profesionálové stříhající video, fotografové a mnozí další.

Pro některé může být dobrou volbou počítač typu all-in-one, který vypadá jako tlustý monitor. Má poměrně robustní konstrukci, výkonnější hardware než mnohé notebooky, a přitom vypadá designově pěkně a dobře zapadá do interiéru. Výkonově se s klasickým špičkovým desktopem měřit nemůže, ale mnoha lidem postačí.

Notebook

V poslední době stále oblíbenější a pro mnoho lidé naprosto vyhovující řešení. Zařízení je přenosné, funguje na baterii a na běžnou kancelářskou práci postačí i ty nejlevnější varianty. Vyrábí se v různých velikostech. Nevýhodou pro mnohé je malý výkon a také ne zcela dokonalé zobrazování na displeji v porovnání s klasickými LCD panely. Ty nejlevnější stroje v práci spíš zdržují. Pokud pořizujete notebook, zajímejte se o použitý procesor, velikost paměti a typ pevného disku – dnes frčí SSD, tedy disky na bázi čipů, ve kterých se nic netočí. Raději si pár tisíc připlaťte. Koupit si nejlevnější není právě výhodné.

Tablet

Tablet sám o sobě je zařízení na konzumaci obsahu. Pokud neděláte nic jiného, než se koukáte na videa, posloucháte hudbu, čtete maily a komunikujete přes sociální sítě, pak je tablet přesně pro vás. K některým si můžete koupit i externí klávesnici. Psaní delšího textu na obrazovce je totiž nemožné. Pro ty, kdo potřebují občas pracovat i v klasickém prostředí Windows, ale jinak preferují sledování filmů a hudby bude dobrým řešením tzv. konvertibilní tablet. Zařízení, které může být jednou tabletem a jindy malým notebookem. Obrazovka se dá buď otočit, nebo úplně odpojit. Existují i varianty, které mají možnost volby mezi Windows a Androidem.

Mobilní telefon

Nabízí podobné možnosti jako tablet jen s menším displejem. Pokud vám to nevadí, nemáte problém. Pro určité potřeby existuje u slušných mobilů možnost zobrazit obsah na velké obrazovce televize nebo monitoru prostřednictvím zabudované technologie Miracast či Chromecast. Potřebujete ale odpovídající zařízení na druhé straně, případně adaptér.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?