Vybíráme počítač na doma

Jaké zařízení vybrat? Někdy náročná volba.
📷
Další 2 fotografie v galerii
 PC a Mobily 
11. března 2017 08:45 / Shutterstock
  2   0
Dnes si můžeme koupit nepřeberné množství typů počítačů a různých zařízení na zobrazování obsahu. Které je pro nás vhodné? A které se hodí do naší domácnosti? Poradíme.

Dříve byla volba poměrně jasná. Pokud jste potřebovali a chtěli počítač, byl tu k dispozici ten stolní. Pro manažery a bohatší lidi tu byly notebooky, které stály jako ojetá auta. Doba se ale proměnila. Dnes dominují notebooky a mnozí se spokojí s tabletem či jen mobilem. Pro mnohé je navíc důležitější, jak počítač v domácnosti vypadá, jak se začlení do interiéru.

Klasický desktop

Stolní počítač je vhodnou a nutnou variantou pro ty, kdo s počítačem profesionálně pracují nebo na něm hrají velmi náročné hry. Takové zařízení totiž umožňuje dobré chlazení, výměnu dílů a nabízí v případě použití špičkových komponent opravdu vysoký výkon. Můžete k němu připojit monitor o jakékoliv velikosti a pokud vám jeden nestačí, připojíte jich i více. Nevýhodou je někdy vyšší hlučnost větráků a změť kabelů, která se postupem času tvoří za počítačem. Mnohé profese ale nedají na takovou sestavu dopustit. Patří mezi ně projektanti, nadšenci i profesionálové stříhající video, fotografové a mnozí další.

Pro některé může být dobrou volbou počítač typu all-in-one, který vypadá jako tlustý monitor. Má poměrně robustní konstrukci, výkonnější hardware než mnohé notebooky, a přitom vypadá designově pěkně a dobře zapadá do interiéru. Výkonově se s klasickým špičkovým desktopem měřit nemůže, ale mnoha lidem postačí.

Notebook

V poslední době stále oblíbenější a pro mnoho lidé naprosto vyhovující řešení. Zařízení je přenosné, funguje na baterii a na běžnou kancelářskou práci postačí i ty nejlevnější varianty. Vyrábí se v různých velikostech. Nevýhodou pro mnohé je malý výkon a také ne zcela dokonalé zobrazování na displeji v porovnání s klasickými LCD panely. Ty nejlevnější stroje v práci spíš zdržují. Pokud pořizujete notebook, zajímejte se o použitý procesor, velikost paměti a typ pevného disku – dnes frčí SSD, tedy disky na bázi čipů, ve kterých se nic netočí. Raději si pár tisíc připlaťte. Koupit si nejlevnější není právě výhodné.

Tablet

Tablet sám o sobě je zařízení na konzumaci obsahu. Pokud neděláte nic jiného, než se koukáte na videa, posloucháte hudbu, čtete maily a komunikujete přes sociální sítě, pak je tablet přesně pro vás. K některým si můžete koupit i externí klávesnici. Psaní delšího textu na obrazovce je totiž nemožné. Pro ty, kdo potřebují občas pracovat i v klasickém prostředí Windows, ale jinak preferují sledování filmů a hudby bude dobrým řešením tzv. konvertibilní tablet. Zařízení, které může být jednou tabletem a jindy malým notebookem. Obrazovka se dá buď otočit, nebo úplně odpojit. Existují i varianty, které mají možnost volby mezi Windows a Androidem.

Mobilní telefon

Nabízí podobné možnosti jako tablet jen s menším displejem. Pokud vám to nevadí, nemáte problém. Pro určité potřeby existuje u slušných mobilů možnost zobrazit obsah na velké obrazovce televize nebo monitoru prostřednictvím zabudované technologie Miracast či Chromecast. Potřebujete ale odpovídající zařízení na druhé straně, případně adaptér.

◼ redakce
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Hromadné vyhynutí mořských živočichů je na obzoru, voda okolo rovníku je příliš horká

Dům a zahrada

Pokud si chcete založit zahradní jezírko, dejte si pozor. Ryby z volné přírody do něj nesmí

Cestování

Tajemná místa Evropy, na která slabší povahy nemají odvahu vstoupit

Zavřít reklamu