Nejmenší počítač na světě byste nenašli ani v kapsičce u saka

 PC a Mobily 
01. září 2018 10:09 / Erik Toman
  0
📷
2 fotografie v galerii
Miniaturizace počítačových komponentů i celých počítačů má až neuvěřitelné výsledky  Shutterstock
Když byl v roce 1944 na univerzitě v Pensylvánii uveden do provozu elektronkový počítač ENIAC, první počítač, který pracoval podobně jako dnešní počítače, zabral několik místností, byl energeticky velmi náročný, poruchový, jeho provoz byl drahý a uměl pouhých 5 000 součtů za sekundu.

Od té doby uplynulo v řekách hodně vody. V souřasné době se počítače a další elektronické přístroje se staly již nedílnou součástí našich životů. A jejich miniaturizace dosahuje opravdu neuvěřitelných výsledků. Společnost IBM nyní vyrobila nejmenší počítač na světě.

První osobní počítač IBM na světě byl veřejnosti představen 12. srpna 1981 a vážil okolo 10 kilogramů při výšce 15 cm. Kam od té doby pokročil vývoj, můžeme vidět na každém kroku. Počítače jsou stále menší a menší a výkon, při jejich rozměrech a energetické spotřebě, je až neuvěřitelný. A nyní společnost IBM představí na konferenci IBM Think 2018 miniaturní počítač, jehož velikost je jen 1 × 1 milimetr. Překoná tak dosud nejmenší počítač z roku 2015 s názvem Michigan Micro Mote, který zabíral čtyřnásobně větší plochu.

Parametry nového rekordmana nejsou na dnešní poměry nijak ohromující. I tak jsou však v kontextu technologického vývoje mimořádné. Počítač, který sotva vidíte, má totiž stejné parametry jako počítače vyráběné společností IBM v roce 1990.

Minipočítač, velký jako zrnko soli, má i tak výkon dostačující například ke spuštění první verze operačního systému Windows. A stejně jako rozměry a výkon je překvapující i výrobní cena. Podle IBM nedosahuje ani 10 centů. O něuvěřitelné schopnosti počítačů jsme psali před časem.

IBM však nemá v plánu tento jednoduchý počítač vyrábět pro konečné spotřebitele. Vývojáři společnosti však ukázali, že dnes už prakticky neexistují překážky a počítače se mohou zmenšovat do až neuvěřitelně malých rozměrů.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Letní vánek v lahvičce: Jak vybrat ten pravý parfém na léto

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet