Nejmenší počítač na světě byste nenašli ani v kapsičce u saka

Miniaturizace počítačových komponentů i celých počítačů má až neuvěřitelné výsledky
📷
Další 1 fotografie v galerii
 PC a Mobily 
01. září 2018 10:09 / Shutterstock
  0   0
Když byl v roce 1944 na univerzitě v Pensylvánii uveden do provozu elektronkový počítač ENIAC, první počítač, který pracoval podobně jako dnešní počítače, zabral několik místností, byl energeticky velmi náročný, poruchový, jeho provoz byl drahý a uměl pouhých 5 000 součtů za sekundu.

Od té doby uplynulo v řekách hodně vody. V souřasné době se počítače a další elektronické přístroje se staly již nedílnou součástí našich životů. A jejich miniaturizace dosahuje opravdu neuvěřitelných výsledků. Společnost IBM nyní vyrobila nejmenší počítač na světě.

První osobní počítač IBM na světě byl veřejnosti představen 12. srpna 1981 a vážil okolo 10 kilogramů při výšce 15 cm. Kam od té doby pokročil vývoj, můžeme vidět na každém kroku. Počítače jsou stále menší a menší a výkon, při jejich rozměrech a energetické spotřebě, je až neuvěřitelný. A nyní společnost IBM představí na konferenci IBM Think 2018 miniaturní počítač, jehož velikost je jen 1 × 1 milimetr. Překoná tak dosud nejmenší počítač z roku 2015 s názvem Michigan Micro Mote, který zabíral čtyřnásobně větší plochu.

Parametry nového rekordmana nejsou na dnešní poměry nijak ohromující. I tak jsou však v kontextu technologického vývoje mimořádné. Počítač, který sotva vidíte, má totiž stejné parametry jako počítače vyráběné společností IBM v roce 1990.

Minipočítač, velký jako zrnko soli, má i tak výkon dostačující například ke spuštění první verze operačního systému Windows. A stejně jako rozměry a výkon je překvapující i výrobní cena. Podle IBM nedosahuje ani 10 centů. O něuvěřitelné schopnosti počítačů jsme psali před časem.

IBM však nemá v plánu tento jednoduchý počítač vyrábět pro konečné spotřebitele. Vývojáři společnosti však ukázali, že dnes už prakticky neexistují překážky a počítače se mohou zmenšovat do až neuvěřitelně malých rozměrů.

Erik Toman | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

V atmosféře jednoho z měsíců existují bouře a deště jako na Zemi. Vědci získali první důkazy

Dům a zahrada

Pořizujeme nové dveře: Jsou lepší levé, nebo spíš pravé?

Cestování

Máte rádi dobrodružství a chcete po světě cestovat opravdu levně? Zkuste plavbu na nákladní lodi

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu