Ruský vesmírný průmysl zažívá krizi. Chystají se razantní opatření

Ruská kosmická agentura Roskosmos má potíže
 Technologie 
19. srpna 2018 10:26 / Internet
  1   0
Ruský vesmírný průmysl má za sebou celou řadu úspěchů a bohatou historii, nyní se však potýká s vážnými finančními problémy. Ruská média informovala o tom, že vedení některých společností uvažuje o propouštění a také pozastavení některých nákladných projektů.

Vážnou krizi zažívá podle informací, které se objevily tento týden v ruských médiích, tamní kosmický průmysl. Důvodem potíží jsou nedostatečné finanční prostředky. Vedení některých podniků bude muset přistoupit k razantním opatřením pro snížení nákladů.

Například známé Moskevské kosmické Chruničevovo středisko, jenž pro Ruský vesmírný program vyrábí rakety Proton a Angara, se potýká s obřími dluhy. Podle dostupných informací dluhy tohoto výrobce dosahují několika miliard rublů. Stejně tak přijímá krizová opatření vedení kosmodromu Bajkonur, kde se bude v brzké době propouštět.

Stejně tak bude muset snižovat stavy už zmíněné Moskevské kosmické Chruničevovo středisko. Během příštích let chce závod snížit stavy zaměstnanců až dvaapůlkrát. Na pokrytí dluhů měl přispět také prodej pozemků na západě Moskvy, který ale podle šéfa Roskosmosu Dmitrije Rogozina prezident Vladimir Putin zakázal.

Chruničevovo středisko je přitom jedním z pilířů ruského kosmického průmyslu. Finanční potíže má již od roku 2013. Podnik je tedy ve ztrátě už více než deset let, od bankrotu ho podle médií chrání státní dotace.

Kosmické zařízení Bajkonur je i přes vybudování nového kosmodromu Vostočnyj stále centrem ruských kosmických raket, nyní ho však čekají krušné časy. Propouštění se podle Rogozina bude nejspíš týkat i samotného Roskosmosu a jeho podřízených organizací. Roskosmos se rozhodl zrušit několik výzkumných programů na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Dále čtěte: (Začala druhá fáze projektu podmořského datového centra Microsoftu. K propagaci využívá okolní život).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Aktivita neutronových emisí v troskách Černobylu roste a vědci nevědí proč. Navíc průzkum je prakticky...

Dům a zahrada

Už nemusíte váhat, zda je nádobí vhodné do mikrovlnné trouby. Udělejte si rychlý test

Cestování

Je čas objevit pohádkově krásná místa. A nemusíte cestovat daleko

Zavřít reklamu