Padesát let staré auto pokořilo světový rychlostní rekord

 Auto-Moto 
18. srpna 2018 09:59 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Challenger 2 je vůz poháněný dvěma motory V8  Internet
Závodní jezdec pokořil světový rychlostní rekord, když padesá let starým vozem Challenger 2 uháněl rychlostí 722,1 km/h. V roce 1968 v se v tomto voze pokusil překonat světový rekord Mickey Thompson, nyní se této role úspěšně ujal jeho syn Danny Thompson.

Solné pláně Bonneville v severozápadním Utahu byly po desetiletí místem, kde se setkávali fanoušci rychlých aut a pořádala se zde také celá řada pokusů o překonání světového rychlostního rekordu. Mnoho ze speciálů pro sprintové rychlostní závody byla vybavena proudovými motory z letadel, díky kterým dosahovala extrémních rychlostí.

Nyní po padesáti letech se rekord svého otce pokusil ve zrenovovaném Challengeru překonat jeho syn Danny Thompson a byl úspěšný. O to pozoruhodnější je, že vůz vybavený motorem s vnitřním spalováním dokázal pokořit světový rekord 706,5 km/h z roku 2012, jehož držitelem je George Poteet, který ho nastavil ve svém voze Speed Demon.

Poslední roky trávil Thompson junior renovací Challengeru 2 svého otce, přičemž velmi dbal na zachování co největšího množství původních dílů exteriéru. Vůz byl naopak vybaven moderními technologiemi a bezpečnostními prvky.

Několik let usilovné práce se Thompsonovi vyplatilo. S renovovaným Challengerem totiž dokázal po solných pláních uhánět rychlostí 722,1 km/h a vytvořil tak nový světový rekord. Thompson uvedl, že je to díky novému pohonnému ústrojí.

Původní motory Ford 427 byly totiž nahrazeny dvěma motory Hemi V8, které lze “přikrmovat” nitrem, přičemž v takové chvíli dokážou produkovat výkon 2500 koní (1800 kW). Vozidlo váží 2359 kilogramů, což mu poskytuje dostatečnou stabilitu ve vysokých rychlostech. Dva hladové motory přitom spotřebují přibližně 200 litrů vysokooktanového paliva každých 7 kilometrů. Dále čtěte: (Nový typ akumulátoru pro elektromobily s pozoruhodnou technologií).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Victoria Beckham prozradila, jak cvičí a udržuje si postavu. Tuto ověřenou techniku můžete vyzkoušet také

Styl

Jak poznáte, že vaše krémy nejsou pro vaši pleť to pravé

Tech

Na zařízeních s Androidem je hned několik kódů, díky kterým se dostanete ke skrytým funkcím

Zavřít reklamu